21 listopada 2023

„Prawicowe odchylenie”. Watykan bierze na celownik francuską diecezję

Papież Franciszek bierze się za kolejną diecezję. Na celowniku Stolicy Apostolskiej znajduje się Fréjus-Toulon na południu Francji, gdzie władzę sprawuje 71-letni bp Dominique Rey. Diecezja jest oskarżana o swoiste „prawicowe odchylenie”. W ubiegłym roku Watykan zakazał wyświęcania seminarzystów w diecezji, teraz narzucił biskupa koadiutora. Diecezja jest też poddawana nieustannym kontrolom.

Wobec Fréjus-Toulon nie ma żadnych zarzutów natury finansowej czy obyczajowej. Chodzi obecnie wyłącznie o tzw. „prawicowe odchylenie”. Msza święta w rycie trydenckim, tradycjonalizm, za wiele święceń kapłańskich (sic!), dużo zgromadzeń o tradycyjnym charyzmacie – oto „problemy” francuskiej diecezji.

Niewykluczone, że spotka ją los diecezji Tyler w Teksasie, z której papież Franciszek odwołał bp. Josepha Stricklanda. Według francuskiej gazety „Libération” w diecezji Fréjus-Toulon nie dojdzie jednak najpewniej do tak spektakularnych decyzji, jak w Tyler. Bp Joseph Strickland naraził się papieżowi nie tylko ogólnym stylem sprawowania posługi, ale również konkretnymi wypowiedziami – zwłaszcza zarzucaniem Franciszkowi herezji, co uczynił w maju tego roku. W diecezji Fréjus-Toulon sprawa jest inna, bardziej strukturalna. Według „Libération” papież zamierza po prostu skrupulatnie przygotować następstwo po bp. Dominique Reyu. Jego koadiutorem zostanie 58-letni Francois Touvet, biskup z Chalons. Bp Touvet ma nie tylko objąć władzę po przejściu bp. Reya na emeryturę, ale otrzymać już teraz szczególne kompetencje.

Wesprzyj nas już teraz!

Diecezja po raz pierwszy trafiła pod lupę Watykanu w 2022 roku, kiedy przeprowadzono tam wizytację apostolską. W efekcie zawieszono udzielanie święceń: Watykan uznał, że jest ich zbyt dużo, to znaczy że biskup nieodpowiednio wybiera kandydatów. Wówczas biskupowi zarzucano też, że pozwala na tworzenie zbyt wielu instytutów życia konsekrowanego, zarówno tradycjonalistycznych jak i charyzmatycznych. Biskup przekonywał, że jego zdaniem przyszłość Kościoła we Francji leży właśnie w tych ruchach.

W tym roku odbyła się druga wizytacja apostolska; według świadków chodziło już wyłącznie o jedną kwestię: o „zbyt dużą” przychylność wobec środowisk tradycyjnych. To właśnie pokłosiem tej wizytacji miała być decyzja o narzuceniu diecezji biskupa koadiutora.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Obiegł Polskę dla Matki Bożej.Poznaj historię człowieka, który wygrał batalię sądową z IKEĄ [VIDEO]

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram