Odsetek Polaków zadowolonych z demokracji nie przekracza połowy badanych przez CBOS respondentów. Aż 39 proc. osób jest niezadowolonych z tego, jak funkcjonuje system, w tym 9 proc. jest niezadowolonych „bardzo”.
Wśród respondentów wyrażających satysfakcję z funkcjonowania polskiej demokracji dominują umiarkowanie zadowoleni (47 proc.), bardzo zadowolonych jest zaledwie 3 proc. Polaków – donosi wPolityce.pl. Najbardziej zadowoleni ze sposobu funkcjonowania demokracji w naszym kraju są potencjalni wyborcy PO (77 proc. zadowolonych) oraz PSL (70 proc.).
Wesprzyj nas już teraz!
Według CBOS to i tak niezły wynik – w badaniach prowadzonych od 1993 roku Polacy częściej wyrażali niezadowolenie ze sposobu, w jaki funkcjonuje demokracja w naszym kraju, niż byli nim usatysfakcjonowani. Po raz pierwszy odsetek ocen pozytywnych przewyższył odsetek negatywnych tuż po wyborach parlamentarnych w 2007 roku.
68 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że demokracja nie jest wprawdzie dobrym ustrojem, ale nie ma ustroju lepszego. 12 proc. jest przeciwnego zdania, a 20 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”. 66 proc. ankietowanych uważa, że demokracja ma przewagę nad wszelkimi innymi formami rządów (14 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem, a 20 proc. nie ma jasno określonego zdania w tej sprawie).
Najmniejszym poparciem dla demokracji wśród wyborców polskich partii wykazują się zwolennicy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. 36 proc. ankietowanych twierdzi, że dla ludzi takich jak oni w gruncie rzeczy nie ma znaczenia, czy rządy są demokratyczne czy niedemokratyczne, przy czym blisko co dziesiąty (9 proc.) jest o tym zdecydowanie przekonany. Ze stwierdzeniem tym nie zgadza się jednak ponad połowa respondentów (52 proc.).
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 czerwca na liczącej 1044 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: wPolityce.pl
kra