Zgodnie z przyjętymi przez polską delegację regulacjami odnośnie dzielenia imigrantów, już w przyszłym roku do Polski trafią pierwsze grupy uchodźców. Zanim znajdą się pod opieką parafii lub samorządów, zajmie się nimi Urząd do Spraw Cudzoziemców. Łącznie do naszego kraju ma przybyć od 6,5 do 6,8 tysiąca osób, głównie z Syrii i Erytrei.
Z oświadczenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie imigrantów dowiadujemy się, że każdy „uchodźca” zostanie sprawdzony przez polskie służby pod kątem bezpieczeństwa. Stronie polskiej będzie przysługiwać prawo odmowy przyjęcia przybysza, jeśli zajdą podejrzenia co do możliwości stworzenia przez niego zagrożenia.
Wesprzyj nas już teraz!
„Polska otrzyma pełną dokumentację takiej osoby włącznie z jej odciskami palców. Każda osoba będzie weryfikowana przez służby państw członkowskich, które będą ze sobą współpracowały. Polska może w każdej chwili odmówić przyjęcia danej osoby. W krajach, w których znajdują się uchodźcy, którzy mają przyjechać do Polski będą oficerowie łącznikowi polskiej Straży Granicznej. Będą oni mieli bezpośredni kontakt z tymi, którzy tę procedurę prowadzą, a także samymi kandydatami do relokacji – informuje Ministerstwo”.
Weryfikacją ich stanowiska w tej sprawie mają zająć się polskie służby. „Państwa członkowskie mogą wskazać, jakie grupy uchodźców ich zdaniem najlepiej się będą integrowały” – czytamy w oświadczeniu.
Z deklaracji MSW wynika, że do naszego kraju trafią tylko „prawdziwi” uchodźcy, czyli osoby deklarujące, że w ojczyźnie ich życie jest zagrożone.
Ponadto w razie pogłębienia się kryzysu humanitarnego na Ukrainie i zwiększenia się liczby przybywających stamtąd uchodźców, Polska będzie mogła zawiesić przyjmowanie Erytrejczyków i Syryjczyków.
Zgodnie z wtorkowymi decyzjami podjętymi w Brukseli, Polska przyjmie od 6500 do 6800 migrantów. W tej liczbie zawiera się także zadeklarowana w lipcu przez nasze władze gotowość do ugoszczenia około 2 tysięcy osób. Ludzie ci nie trafią do nas w jednej turze, a będą osiedlani grupami w odstępach czasowych. Po okresie opieki ze strony Urzędu do Spraw Cudzoziemców zajmą się nimi samorządy lub parafie, deklarujące gotowość takiego wsparcia.
„Cały proces został rozłożony na 2 lata (od 2016 do 2017). Uchodźcy będą przyjeżdżać stopniowo w małych grupach, liczących 150 osób w odstępie czasowym ok. 4 miesięcy” – czytamy na stronie MSW.
Obecnie w Rzeczpospolitej istnieje 12 ośrodków zarządzanych przez Urząd ds. Cudzoziemców. Przybyszom zostanie zaoferowana pełnia świadczeń socjalnych, w tym opieka zdrowotna i edukacja.
Źródło: msw.gov.pl
MWł