Przebywający od urodzenia w Szpitalu Centrum Zdrowia Dziecka 23. miesięczny Hubert, przebył liczne operację ratujące zdrowie i życie związane z wadami wrodzonymi oraz problemami typowymi dla dzieci wcześniaków. Chłopiec został porzucony przez biologicznych rodziców, których Sąd pozbawił władzy rodzicielskiej. Na mocy postanowienia Sądu, opiekunem prawnym dziecka została Pani Urszula, pielęgniarka z Centrum Zdrowia Dziecka.
W toku postępowania o uregulowanie sytuacji prawnej małoletniego, sąd opiekuńczy postanowił umieścić dziecko na czas trwania postępowania w domu pomocy społecznej w Ełku. W opinii opiekunki prawnej dziecka oraz prawników Ordo Iuris, decyzja sądu jest sprzeczna z dobrem dziecka.
Wesprzyj nas już teraz!
Placówka w Ełku, do której miałoby trafić dziecko, zajmuje się dziećmi upośledzonymi umysłowo. Problemy zdrowotne niespełna dwuletniego chłopca są innej natury i wynikają przede wszystkim z jego przedwczesnych narodzin oraz braku odpowiedniej troski i opieki rodzicielskiej. Ponadto, przeniesienie dziecka do placówki w Ełku spowoduje nagłe zerwanie więzi chłopca z jedynymi osobami, z którymi łączy go silna wieź emocjonalna tj. z opiekunem prawnym, personelem medycznym oraz wolontariuszami którzy pomagają w opiece nad dzieckiem.
Pomimo tego, że już dwie rodziny zastępcze wycofały się z deklaracji przyjęcia dziecka, prawnicy wciąż liczą na umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej wyrażającej chęć zaopiekowania się Hubertem. Zarówno opiekun prawny jak i osoby, które pomagają dziecku poszukują osób, które zaopiekowałyby się małoletnim dzieckiem. Instytut jest gotów wesprzeć procedury związane z adopcją dziecka.
Kolejna rozprawa dot. wydania zarządzeń opiekuńczych wobec małoletniego, na której opiekunkę prawną będzie reprezentował prawnik programu interwencji procesowej Instytutu Ordo Iuris adw. Maciej Hawliczek, została wyznaczona 8 listopada.
Źródło: Ordo Iuris
luk