Rada Unii Europejskiej dała zielone światło dla wprowadzenia „prawa klimatycznego” na terytorium całej Wspólnoty. Zaakceptowane „prawo” będzie dotyczyć działań na rzecz klimatu w ciągu najbliższych 30 lat, a jego celem ma być uzyskanie tzw. neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku.
– Z zadowoleniem odbieram ten ostatni krok w przyjęciu pierwszego unijnego prawa klimatycznego, które uwzględnia w prawodawstwie cel neutralności klimatycznej do 2050 r. Porozumienie w sprawie europejskiego prawa klimatycznego było priorytetem prezydencji portugalskiej i cieszę się, że udało nam się doprowadzić je do końca – powiedział w poniedziałek przedstawiciel aktualnej „prezydencji europejskiej”, minister środowiska Portugalii Joao Pedro Matos Fernandes.
Neutralność klimatyczna w 2050 roku będzie poprzedzona „pierwszym etapem klimatycznym” zaplanowanym na rok 2030. Wtedy to kraje UE mają zredukować emisję gazów cieplarnianych netto (emisji po odliczeniu pochłaniania) o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z 1990 r.
Wesprzyj nas już teraz!
Ponadto „prawo klimatyczne” zakłada ustanowienie Europejskiej Naukowej Rady Doradczej ds. Zmian Klimatu, która będzie się składać się z „15 ekspertów naukowych różnych narodowości”. Zadaniem nowego organu UE będzie m.in. doradztwo naukowe na „temat celów klimatycznych”.
Źródło: tvp.info
TK