23 grudnia 2022

Prawo w Polsce dyskryminuje dzieci martwo urodzone, których płeć nie została określona

(Zdjęcie ilustracyjne fot. MA/PCh24.pl)

Obowiązujące w Polsce prawo stanowi, że jeżeli płeć dziecka martwo urodzonego nie jest rozpoznana, to jego rodzicom nie przysługuje zasiłek pogrzebowy i skrócony urlop macierzyński. Gdy płeć jest określona zasiłek taki jest wypłacany. Te przepisy dzielą dzieci, które zmarły w łonach swoich matek, na lepsze i gorsze.  Nie zmienią tego nowe przepisy, dotyczące chowania zmarłych, które przygotowuje Rada Ministrów.

Poronienia na wczesnym etapie ciąży, gdy ustalenie płci płodu bez specjalistycznych badań nie jest możliwe, dotyczą wielu par. Obecny stan prawny nie pozwala jednak na wydanie karty martwego urodzenia rodzicom, jeśli nie zdecydują się oni na wykonanie takich testów (testy DNA – kosz około 500 zł). To pozbawia ich możliwości otrzymania zasiłku pogrzebowego i skróconego urlopu macierzyńskiego (8 tygodni) oraz zasiłku macierzyńskiego.  Skrócony urlop macierzyński, jest bardzo potrzebny matkom, które straciły dziecko. Często kobiety te dotyka depresja, wielki smutek i potrzebują one czasu odpoczynku, aby pogodzić się ze stratą.

Rada Ministrów pracuje obecnie nad nową ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Rząd planuje, że zacznie ona obowiązywać w czerwcu 2023 roku. Nie ma jednak w tej nowelizacji żadnej zmiany co do istniejącego podziału dzieci martwo urodzonych. Nadal więc dzieli się dzieci poczęte na te, których płeć określono i te o niezbadanej płci. To automatycznie dzieli matki dzieci martwo urodzonych, na matki otoczone opieką państwa i matki nie objęte taką opieką.

Wesprzyj nas już teraz!

Jednym pozytywnym rozwiązaniem w opracowywanej nowelizacji, jeśli chodzi o dzieci nienarodzone, jest zmiana polegająca na tym, iż pochówek dziecka będzie można  przeprowadzić na podstawie wydawanej przez lekarza karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Do tej pory wymagana jest karta zgonu, której w przypadku dziecka zmarłego w łonie matki (dziecka którego płci nie da określić) nie sposób jest wypełnić.  

Aktualnie, żeby rodzic miał prawo do otrzymania świadczeń, konieczne jest uzyskanie aktu urodzenia martwego dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Podstawę do wystawienia tego dokumentu stanowi karta martwego urodzenia wypełniona przez lekarza, w której musi zostać określona płeć dziecka.

W roku 2007 minister zdrowia wydał rozporządzenie, zgodnie z którym, wszystkie dzieci, niezależnie od długości trwania ciąży, mają prawo do pochówku. Szpitale zobowiązane są do wydania rodzicom ciała dziecka nienarodzonego. Również Międzynarodowa Komisja Teologiczna wydała dokument, a papież Benedykt XVI potwierdził go bullą „Spes Orandi” na temat chowania nienarodzonych dzieci. Międzynarodowa Komisja Teologiczna uznała, że dzieci z poronienia czy aborcji, mimo braku chrztu, dostąpią zbawienia i rodzice ciała swoich nienarodzonych dzieci powinni po chrześcijańsku pochować.

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram