2 sierpnia 2024

Prawosławni i luteranie osiągnęli porozumienie ws. credo. Odrzucają katolicką wersję

Prawosławni i luteranie dogadali się przeciwko katolikom w kwestii usunięcia Filioque z Credo. Będą je odmawiać bez tego wyrażenia, które postrzegają jako zbędne. 

Światowa Federacja Luterańska osiągnęła porozumienie z Cerkwią prawosławną w kwestii credo credo nicejsko-konstantynopolitańskiego. Chodzi o usunięcie słów Filioque, i Syna, które od wieków jest odrzucane przez chrześcijan prawosławnych.

Porozumienie prawosławnych i luteranów odnosi się do wydarzeń sprzed prawie 1700 lat. W odpowiedzi na twierdzenia teologiczne Ariusza ówczesny Kościół wypracował drobiazgowe wyznanie wiary, najpierw na soborze w Nicei, później na soborze w Konstantynopolu. Przeszło do historii Kościoła jako credo credo nicejsko-konstantynopolitańskie. Zawiera znane słowa: Wierzę w Ducha Świętego… który od Ojca pochodzi. Po łacinie kluczowy passus brzmi qui ex Patre procedit. W związku z tym, że w świecie chrześcijańskim, pomimo obu soborów, nadal szerzyła się herezja neoariańska, na Zachodzie dodawano do tych słów zwrot Filioque, i SynaWierzę w Ducha Świętego… który od Ojca i Syna pochodzi, qui ex Patre Filioque procedit.

Wesprzyj nas już teraz!

Chrześcijanie na wschodzie stwierdzili, że taka ingerencja jest nieuprawniona i odrzucili Filioque. Teraz prawosławni doszli do porozumienia ze Światową Federacją Luterańską.

We wspólnym oświadczeniu wydanym po 18 Zebraniu Plenarnym Łączonej Komisji Międzynarodowej ds. Dialogu Międzynarodowego Światowej Federacji Luterańskiej i Kościoła Prawosławnego uznano, że w przyszłości będzie lepiej tłumaczyć na języki nowożytne credo nicejsko-konstantynopolitańskie bez terminiu Filioque.

Miałoby to doprowadzić do „uzdrowienia” relacji pomiędzy prawosławnymi a luteranami. W istocie chodzi nie tyle o porozumienie, co po prostu o rezygnację luteranów z używania zachodniego tekstu Credo na rzecz wersji przyjętej w świecie prawosławnym.

W oświadczeniu nie zawarto krytyki Kościoła katolickiego, stwierdzając jedynie, że tak na zachodzie jak i na wschodzie panuje „wiara w pełną boskość i osobowość Ducha Świętego”, którą jedynie „wyrażano na różne sposoby” w odmiennych tradycjach teologicznych.

Dokument został ogłoszony w związku z 1700. rocznicą soboru nicejskiego, która będzie świętowana w przyszłym roku.

Źródło: lutheranworld.org

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram