3 stycznia 2025

Prawosławni i protestanci mogliby uznać prymat Rzymu? Tak, pod warunkiem jego „usynodalnienia”

((fot. Flickr/Catholic Church England))

Prawosławni i protestanci pozytywnie oceniają dokument Stolicy Apostolskiej na temat prymatu biskupa Rzymu. Choć do wyjaśnienia pozostaje wiele kwestii szczegółowych, uznanie prymatu honorowego papieża byłoby dla nich do przyjęcia. Sprawę opisuje austriacki portal KathPress.

W czerwcu 2024 roku Dykasteria Popierania Jedności Chrześcijan ogłosiła dokument pt. „Biskup Rzymu”. Chodzi w nim o synodalną reformę rozumienia i sprawowania posługi papieskiej. Zasadniczą ideą jest pewne „wycofanie” kompetencji papieskich na rzecz docenienia odpowiedzialności Kościołów lokalnych. W austriackim magazynie „Pro Oriente” ukazał się obszerny artykuł, w którym na temat tekstu wypowiadają się dwaj prawosławni oraz protestant. Jak podaje KathPress, w ich ocenie dokument jest dużym „krokiem naprzód”, a uznanie honorowego prymatu biskupa Rzymu byłoby do przyjęcia.

Prawosławny teolog prof. Stefanos Athanasiou z Monachium wskazał na trzy zasady obecne w tekście Watykanu: prymat honorowy, synodalne podejmowanie decyzji, subsydiarność. Jego zdaniem dalszych dialog może być prowadzony wokół tych kwestii; chodziłoby o to, żeby decyzje wśród chrześcijan były podejmowane na płaszczyźnie lokalnej, a biskup Rzymu ograniczał swoją rolę do pośrednictwa i wsparcia.

Wesprzyj nas już teraz!

Pozytywnie na temat dokumentu Dykasterii wypowiedział się też profesor teologii z austriackiego Salzburga, Aho Shemunkasho, reprezentujący prawosławnie wschodnie (chodzi o prawosławie syryjskie, koptyjskie, etopiskie etc.). Wschodnie Kościoły prawosławne utrzymują ze sobą bliskie relacje, jakkolwiek nie mają jednego przywódcy; nie mają też jednego patriarchy ekumenicznego tak, jak w przypadku niewschodnich Kościołów prawosławnych. Według prof. Shemunkasho uznanie honorowego prymatu biskupa Rzymu byłoby możliwe dla wschodnich prawosławnych, tym więcej, że Kościół rzymski ma szczególną odpowiedzialność ze względu na swoją obecność na całym świecie.

„Ważnym krokiem naprzód” tekst nazwał dr Martin Bräuer, niemiecki protestancki pastor i ekspert ekumeniczny. „Tekst ma potencjał stać się krokiem milowym dla ekumenicznego wymiaru urzędu papieskiego” – wskazał. Bräuer zwrócił uwagę, że dokument Watykanu jest adresowany w pierwszej mierze do prawosławnych i anglikańskich wspólnot kościelnych. W jego ocenie również protestanci mogliby jednak pozytywnie ocenić prymat biskupa Rzymu, jeżeli ten byłby rozumiany na sposób synodalny.

Źródło: Kathpress.at

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 45 530 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram