Papież Franciszek przyjął premiera Francji Jeana Castexa. Przybył on do Watykanu z okazji obchodów stulecia wznowienia relacji dyplomatycznych między Francją a Stolicą Apostolską. Była to pierwsza od 2009 r. oficjalna wizyta francuskiego premiera w Watykanie.
Castex poinformował, że podczas spotkania z papieżem mówiono m.in. o sytuacji Kościoła we Francji po raporcie komisji ds. wykorzystywania seksualnego [z którego wynika, że w ciągu 70 lat 3 tys. księży i zakonników dopuściło się przestępstw seksualnych wobec 216 tys. dzieci – KAI]. Według niego Franciszek ma zaufanie do Kościoła we Francji, gdy chodzi o wyciągnięcie wniosków z tego raportu i cieszy się, że reakcją tamtejszego Kościoła nie jest zaprzeczanie.
Po rozmowie z papieżem szef francuskiego rządu jest przekonany, że – jak się wyraził – „Kościół nie zmieni dogmatu tajemnicy spowiedzi”. – Ale trzeba za wszelką cenę znaleźć drogi i sposoby na pogodzenie jej z prawem karnym, prawem ofiar – wskazał Castex, dodając, że papież jest tego w pełni świadomy. Rezygnacja z tajemnicy spowiedzi w przypadkach wykorzystywania seksualnego była jednym z postulatów komisji.
Wesprzyj nas już teraz!
Podobnego zdania jest również Gerald Darmanin, minister spraw wewnętrznych Francji. W jego opinii duchowni są zobowiązani do informowania władz o zasłyszanych w trakcie sakramentu pokuty przypadkach nadużyć seksualnych.
W obronie tajemnicy spowiedzi stanął francuski episkopat. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji (CEF), abp. Erik de Moulins-Beaufort podczas spotkania z szefem MSW wyjaśniał znaczenie tajemnicy spowiedzi dla katolików, a także ich teologiczne, duchowe i kanoniczne podstawy. Co więcej, podkreślił znaczenie tego sakramentu właśnie w kontekście nadużyć.
„Doświadczenie pokazuje, że to właśnie w konfesjonale niektóre ofiary, zwłaszcza nieletnie, odważyły się opowiedzieć o swych doświadczeniach, mając pewność, że chroni je tajemnica” – napisali biskupi w swoim oświadczeniu.
KAI