23 października 2020

Premier Morawiecki w specjalnym wystąpieniu mówi o nowych rygorach

Premier Mateusz Morawiecki skierował dzisiaj specjalne przemówienie do Polaków. W nagraniu wyemitowanym przez stacje telewizyjne oraz opublikowanym w internecie powiedział, że rząd musiał podjąć trudne decyzje celem walki z epidemią; zapewnił, że polski naród, dzięki swojej odwadze, ofiarności i solidarności zwycięży w walce z koronawirusem.

Szef rządu mówił o ogłoszonych w piątek kolejnych restrykcjach. To przede wszystkim objęcie całego kraju czerwoną strefą; zamknięcie restauracji, barów i pubów (za wyjątkiem serwowania posiłków na wynos); ograniczenie edukacji w klasach 4-8 w szkołach podstawowych do formy zdalnej; zakaz poruszania się przez młodzież do 16. roku życia w godzinach 8-16 bez opieki rodziców, za wyjątkiem dojścia do szkoły i powrotu z niej. Morawiecki mówił, że restrykcje te są efektem bardzo trudnej sytuacji epidemicznej.

Wirus powrócił z siłą znacznie większą niż wiosną tego roku. Rekordy zakażeń padają na całym kontynencie. Także w Polsce zmagamy się z rosnącą każdego dnia liczbą zakażeń – powiedział.

Dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą, a dzieci i młodzież od czwartej klasy szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne – stwierdził premier.

Długa i wyczerpująca walka z pandemią koronawirusa budzi różne emocje i wątpliwości. Jednak rząd musi w swoich działaniach być ponad nimi i dokonywać kluczowych rozstrzygnięć, które są w interesie wszystkich Polaków. To jest nasza odpowiedzialność – dodał.

Według premiera Polska idzie w walce z koronawirusem „drogą środka”, odrzucając skrajności. Jak podkreślił, kluczowe są trzy filary: zabezpieczenie wytrzymałości systemu zdrowia, zagwarantowanie stabilności gospodarczej, otoczenie opieką najsłabszych.

Polityk zaznaczył, że Polska dobrze przygotowała się do drugiej fali epidemii, między innymi kupując respiratory i inny sprzęt potrzebny do pomocy chorym na Covid-19.

Premier zapowiedział, że władze będą reagować na łamanie obowiązujących reguł i nieprzestrzeganie środków zapobiegawczych.

Polityk podkreślił też konieczność zachowania politycznej jedności w walce z koronawirusem; wezwał opozycję do współpracy.

Wreszcie zachęcił do tego, by stosować się do polecanych lub nakazywanych przez rząd rozwiązań.

Proszę, nie lekceważmy zagrożenia, stańmy razem do walki z wirusem. Wszędzie, gdzie jesteśmy, stosujmy żelazną zasadę DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. Dbajmy o częste wietrzenie pomieszczeń. Zadbajmy również o swoje bezpieczeństwo korzystając na telefonie z aplikacji STOP COVID. Pamiętajmy, aby nieść pomoc osobom starszym, które powinny zostać w domach. Bądźmy odpowiedzialni – dbając o siebie, dbamy też o innych – powiedział.

Musimy pokonać tę epidemię. Jako Naród zawsze potrafiliśmy być odważni i ofiarni. Solidarni – zwyciężymy! – zakończył premier.

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie