„Namawiam naszych koalicjantów, by dali sobie spokój z jakimiś drugorzędnymi problemami, ponieważ dziś prawdziwy wróg jest na Wschodzie, prawdziwy wróg to ci, którzy chcą nas pozbawić suwerenności, niepodległości” – mówił premier Mateusz Morawiecki, apelując do polityków Solidarnej Polski o porozumienie w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, stanowiącym warunek wypłaty unijnych środków na KPO.
„Kompromis, który zawarł pan minister (ds. UE Szymon) Szynkowski vel Sęk z Komisją Europejską jest bardzo dobrym kompromisem w tym sensie, że doprowadzi do tego – jeśli będzie przyjęty przez parlament – że środki szeroką falą przypłyną do Polski” – wskazywał premier. Morawiecki zauważył również, że „to, jak zwalczymy te wyzwania gospodarcze, które wokół nas są i wzmocnimy polską armię, to wzmocni polską suwerenność”.
Premier wskazywał również, że „prawdziwy wróg jest dziś na Wschodzie”.
Wesprzyj nas już teraz!
„Dlatego namawiam naszych koalicjantów, by dali sobie spokój z jakimiś drugorzędnymi problemami, ponieważ dziś prawdziwy wróg jest na Wschodzie, prawdziwy wróg to ci, którzy chcą nas pozbawić suwerenności, niepodległości – czyli Rosja” – zaznaczył. „My powinniśmy przede wszystkim zadbać o jak najszybsze wypracowanie kompromisu – mam nadzieję, że parlament przyjmie ustawę wypracowaną przez ministra Szynkowskiego vel Sęka – pójść do przodu, patrzeć na to, co jest najlepsze dla polskiego rozwoju” – zaznaczył Morawiecki.
Dwa dni po złożeniu projektu nowelizacji ustawy o SN, prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. Zaapelował jednocześnie o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem.
Negatywnie o założeniach projektu wypowiedział się też minister sprawiedliwość Zbigniew Ziobro. Oświadczył, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska nie zaakceptują projektu o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem, proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność. Ziobro poinformował wtedy, że Solidarna Polska oczekuje od premiera spotkania i rozmów o proponowanych przepisach.
PAP
oprac. PR