17 września 2016

Premier Orban sceptycznie odniósł się do wyników bratysławskiego szczytu Unii

(Fot. Laszlo Balogh / Reuters / Forum)

Węgierski premier krytycznie ocenia wyniki piątkowego szczytu Unii Europejskiej. W opinii Viktora Orbana, spotkanie zakończyło się porażką, gdyż jego uczestnicy nie zdołali zmienić polityki migracyjnej Brukseli. – Mówili więcej o przyspieszeniu procesu dystrybucji migrantów niż o zatrzymywaniu ich na granicach strefy Schengen – stwierdził szef rządu w Budapeszcie.

Viktor Orban podkreślił, iż Unia kontynuuje swą „autodestrukcyjną i naiwną” politykę migracyjną. Oświadczył, że przywódcy krajów europejskich leżących na tzw. bałkańskim szlaku migracyjnym spotkają się 24 września w Wiedniu, gdzie spróbują znaleźć rozwiązanie dla kryzysu. – Węgry mogą zrobić tylko jedno: przeprowadzić udane referendum, by doprowadzić do zmiany polityki migracyjnej Brukseli – zaznaczył Orban. Jednocześnie pozytywnie ocenił decyzję w sprawie udzielenia pomocy Bułgarii podczas szczytu w Bratysławie. Podkreślił, że zwiększa się presja migrantów na granice tego kraju. Powiedział też, że państwa Grupy Wyszehradzkiej jako jedyne wysunęły podczas spotkania propozycje ws. lepszej Unii, z której korzyści mogą czerpać wszyscy członkowie.

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem premiera Węgier, Niemcy i Grecja są kluczowe w kwestii rozwiązania kryzysu migracyjnego. – Tak długo, jak Niemcy nie wprowadzą ścisłej granicy liczby migrantów, których są gotowi przyjąć, ‘efekt zasysania’ w dalszym ciągu będzie przyciągał masy [migrantów] do Europy – powiedział. Dodał, że Grecja nie daje sobie rady z powstrzymywaniem fal migrantów.

Tak długo, jak te dwa kraje nie zmienią swoich polityk migracyjnych, mamy tylko jedno wyjście: trzymać się reguł Schengen – uznał Orban. Przy okazji docenił to, że kraje członkowie chcą dalej współpracować w ramach UE i nie chcą iść drogą Wielkiej Brytanii.

Orban powiedział także, że wobec potrzeby ochrony tzw. hotspotów, które mają zostać utworzone poza Unią w celu rejestracji migrantów, Węgry opowiadają się za utworzeniem wspólnej europejskiej armii. Dodał, iż kilka krajów popiera ten plan, podkreślając, że w pierwszym etapie wzmocnieniu powinna ulec współpraca wojskowa.

Orban skrytykował również określanie mianem „solidarnych” tylko tych krajów, które akceptują przyjmowanie migrantów i nazywanie „niesolidarnymi” tych, które się z tym nie zgadzają.

Gdybyśmy nie ochronili zewnętrznych granic UE, inne kraje miałyby poważne problemy. Na Węgrzech chcemy zachować naszą tożsamość – powiedział Orban. Jak zaznaczył, wielu w Brukseli nie rozumie, że migracja to nie tylko kwestia humanitarna, ale że ma ona wpływ na tożsamość narodów.

Reforma UE powinna być głęboka, a rozmowa na temat traktatu europejskiego nie może być tematem tabu – mówiła po szczycie polska premier Beata Szydło. Stwierdziła, iż spotkanie doprowadziło do tego, na czym zależało naszej delegacji – zainicjowania procesu unijnych reform. Dodała, że „udało się dzięki Polsce i państwom Grupy Wyszehradzkiej doprowadzić do tego, że agenda polityczna została zmieniona”.

Grupa Wyszehradzka przedstawiła podczas spotkania szefów państw i rządów UE propozycję nowego porozumienia w sprawie migracji. Pakt miałby być skoncentrowany na pomocy humanitarnej, rozwiązywaniu problemów migracji u ich źródeł oraz na ochronie granic zewnętrznych UE.

RoM

kresy.pl/dailynewshungary.com

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram