Ponad 53 tys. Polaków poparło petycję do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, aby wycofał się z planów sanitarnej segregacji niezaszczepionych. Nie było to daremne przedsięwzięcie. Z planów obrad trwającego posiedzenia Sejmu zniknął projekt kontrowersyjnej ustawy, dającej pracodawcom dostęp do informacji o zaszczepieniu pracownika. Ale zagrożenie sanitaryzmem wciąż jest realne. Projekt ma wrócić do Sejmu inną drogą – jako projekt poselski. Dlatego potrzebna jest dalsza mobilizacja!
Kliknij TUATJ i dołącz do akcji!
Elementem trwającego posiedzenia sejmu miało być głosowanie nad projektem ustawy dającym pracodawcom dostęp do informacji o zaszczepieniu zatrudnionych. Jak twierdzą pomysłodawcy propozycji, jej celem było usprawnienie organizacji pracy w pandemicznych realiach, dzięki oddelegowaniu niezaszczepionych do zadań, w których uniknęliby kontaktu z innymi osobami.
Wesprzyj nas już teraz!
Przeciwnicy takich zmian prawnych zaznaczają jednak, że ich wdrożenie mogłoby mieć dużo dalej idące skutki. W obawie przed możliwą dyskryminacją niechętnych wobec preparatów przeciwko COVID-19, Stowarzyszenie Polonia Christiana skierowało do ministra zdrowia petycję o wycofanie się z przyznawania pracodawcom tych możliwości.
„Istnieje olbrzymie ryzyko, że zacznie się od delegowania pracowników do innych zadań, a skończy na bezpłatnych urlopach, a nawet zwolnieniach z pracy. Świadczy o tym chociażby kolejny pomysł ministra Niedzielskiego, który chce przepchnąć obowiązkowe szczepienia dla wszystkich pracowników medycznych. Ewentualna odmowa wiązałaby się z natychmiastowym zwolnieniem”, przekonują autorzy apelu, zachęcając do wsparcia protestu.
Wniosek uzyskał bardzo dobry oddźwięk w przestrzeni publicznej. Przez zaledwie tydzień apel uzyskał wsparcie 53 tysięcy sygnatariuszy. Znacząca popularność petycji nie pozwoliła zignorować jej państwowym władzom. Kontrowersyjny projekt zniknął z porządku obrad trwającego posiedzenia Sejmu, na którym planowano poddać go pod głosowanie.
Widmo segregacji sanitarnej nie rozwiało się jednak całkowicie. Niebezpieczna ustawa ma powrócić w innym terminie i w zmienionej formule. I to już przy okazji następnej sesji niższej izby parlamentu!
W tej sytuacji sprzeciw wobec pomysłów na dyskryminowanie osób niezaszczepionych jest potrzebny. Aby go wyrazić wystarczy kliknąć w TEN link i dołączyć do grona sygnatariuszy petycji „Stop segregacji”.
Projekt – jako poselski – wnieść ma do Sejmu grupa parlamentarzystów PiS. Informacje te już potwierdził Czesław Hoc. Projekt ma zawierać kontrowersyjne zapisy dotyczącej dostępu pracodawców do informacji o szczepieniach pracowników. To jeden z filarów tego rozwiązania. Drugi dotyczy OBOWIĄZKU szczepień dla pracowników podmiotów leczniczych (osoby niezaszczepione będą musiały się liczyć z wizją utraty pracy). Trzeci element projektu, to „ulgi” dla przedsiębiorstw w pełni zaszczepionych (nie będą obowiązywały ich żadne ograniczenia epidemiczne).
PiS ma nadzieję, że projekt poselski będzie procedowany na pierwszym grudniowym posiedzeniu Sejmu.