25 sierpnia 2021

Prezes IPN o reparacjach wojennych: sprawiedliwość wymaga potępienia sprawców, ale również zadośćuczynienia ofiarom

(fot. Twitter / Instytut Pamięci Narodowej)

Nie jesteśmy jedynym państwem występującym o roszczenia. Jako historyk i prezes IPN uważam, że finansowe zadośćuczynienie za krzywdy wyrządzone podczas II wojny światowej powinno być Polsce wypłacone – powiedział w opublikowanej w środę rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Dr Nawrocki odniósł się m.in. do wypowiedzi izraelskiego ministra spraw zagranicznych Jaira Lapida, który skrytykował podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Lapid stwierdził, że Polska „zaaprobowała – nie po raz pierwszy – niemoralną, antysemicką ustawę”.

Wypowiedzi ministra Lapida są kuriozalne. Tym samym marginalizuje się pamięć o wiekach wspólnych stosunków Polaków i Żydów. Pomija się wspólną służbę w wojsku II Rzeczypospolitej, wspólną obronę Polski, wspólną walkę Polaków żydowskiego pochodzenia w armii gen. Andersa, wspólne cierpienie z rąk Niemców. Nie możemy pozwolić, aby taka narracja stawiała Polaków wśród odpowiedzialnych za wybuch i konsekwencje II wojny światowej – powiedział prezes IPN.

Wesprzyj nas już teraz!

Rozmówca „GPC” odniósł się również do sprawy reparacji od Niemiec dla Polski. Przypomniał, że domaga się ich „m.in. także Grecja, więc nie jesteśmy jedynym państwem występującym o roszczenia”.

Jako historyk i prezes IPN jednoznacznie uważam, że finansowe zadośćuczynienie za krzywdy wyrządzone podczas II wojny światowej powinno być w Polsce bezwzględnie wypłacone. To powinien być kolejny krok w budowaniu naszych relacji w XXI w. Reparacje mogą stać się kamieniem milowym w budowaniu prawdziwego pojednania. Sprawiedliwość wymaga potępienia sprawców, ale również zadośćuczynienia ofiarom – podsumował dr Karol Nawrocki.

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie