27 września 2022

Prezes IPN: Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową

(Fot. IPN w Krakowie/Facebook)

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową – zajmowało się nie tylko walką zbrojną, ale też administracją cywilną oraz pielęgnowaniem tożsamości, historii i języka – powiedział we wtorek, w 83. rocznicę powstania PPP prezes IPN Karol Nawrocki.

 

We wtorek przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Krakowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczestniczyli w niej kombatanci, uczniowie małopolskich szkół, poczty sztandarowe, wojsko i przedstawiciele władz regionalnych.

Wesprzyj nas już teraz!

Gdy 83 lata temu powstawała konspiracyjna armia polska (…) to we wszystkich dokumentach programowych możemy przeczytać, że to była świadomość prowadzenia walki wojskowej, militarnej i zbrojnej, ale też konieczność dbania o administrację cywilną podziemnego państwa i w końcu pielęgnowania tożsamości, historii i języka. Takie było Polskie Państwo Podziemne – mówił podczas krakowskiej uroczystości prezes IPN.

Była to Polska walcząca i największa podziemna armia świata, była to Polska kształcąca tych najmłodszych i tych starszych, była to Polska karząca zdrajców i okupantów i Polska administrująca podziemnym państwem – fenomen na skalę całego świata – zaznaczył dr Karol Nawrocki.

Jak podkreślił, Polska Walcząca pozostawiła nam swój testament. – Wierzę też głęboko, że ten testament pozna świat i zwróci dziś uwagę na naród, dla którego historia to nie tylko przeszłość, ale też refleksja o przeszłości dla lepszej przyszłości dla nas tutaj w Polsce i na całym świecie – mówił szef IPN.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwrócił uwagę, że symbol Polski Walczącej „tak mocno jest zakotwiczony w sercach naszych przodków, tak mocno nasycony jest treścią narodowej tożsamości”.

Dziś przywołujemy Polskie Państwo Podziemne – w tym imponującym z perspektywy czasu dziele chcemy wiedzieć nie tylko prawdziwy fenomen na skalę światową, ale i wyraźny dowód, jak cenna dla Polaków jest wolność, jak istotnym jest i była suwerenność i jak fundamentalną kwestią jest niepodległość – zaznaczył Kmita.

Żyjąc w imię tych wartości nasi przodkowie nie mogli przejść obojętnie wobec narzuconego zniewolenia. Wolność była dla nich jak tlen – mówił wojewoda i podkreślił, że to przesłanie pozostaje aktualne również dziś.

Krakowską uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończył apel poległych i salwa wojskowa.

27 września obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To tego dnia w 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego, w porozumieniu z władzami cywilnymi, Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom.

pap logo

Źródło: PAP/Rafał Grzyb

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 913 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram