17 grudnia 2022

Prezes Kaczyński o ustawie o Sądzie Najwyższym: jej uchwalenie mogłoby być skrajnie destrukcyjne dla Polski

(Jarosław Kaczyński, fot. Daniel Frymark / Forum)

W mijającym tygodniu Sejm miał zająć się głosowaniem nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Ustawa zawierała szereg zapisów, wymaganych przez Komisję Europejską przy odblokowaniu środków z KPO. Projekt jednak został w ostatniej chwili wycofany przez klub PiS.

Media w mijającym tygodniu rozpisywały się na temat powodów wycofania projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt był przygotowany w oparciu o zalecenia Komisji Europejskiej. W dniu zaplanowanego głosowania prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie zgodzi się na podpisanie ustawy godzącej w polski porządek konstytucyjny. – Nie uczestniczyłem w przygotowaniu projektu noweli o Sądzie Najwyższym, nie był on ze mną konsultowany, to była decyzja rządu i ja ją szanuję” – powiedział prezydent.

Po tych słowach projekt został wycofany z obrad Sejmu. Zaskakującą sytuację skomentował na łamach „Gazety Polskiej” prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Uchwalenie ustawy o Sądzie Najwyższym prawdopodobnie, ale nie na pewno, byłoby uznane za wypełnienie kamieni milowych, ale skutki w Polsce mogłyby być skrajnie destrukcyjne, nie tylko dla sądownictwa, lecz także całego aparatu państwowego” – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Wesprzyj nas już teraz!

Tygodnik udostępnił w sobotę fragment wywiadu z Kaczyńskim, który w całości ukaże się 21 grudnia. Gazeta poprosiła prezesa PiS „o ocenę szans na to, iż po uchwaleniu kolejnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym Komisja Europejska uzna polskie kamienie milowe za zrealizowane”.

Projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym wniesiony do Sejmu przez posłów PiS w nocy z wtorku na środę, ma – według autorów – wypełnić kluczowy kamień milowy w sprawie KPO. Zgodnie z tym projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego „na podstawie ustawy”.

W czwartek poinformowano, że omawianie projektu przełożono na styczeń i według planów Sejm miałby się nim zająć na posiedzeniu 11 stycznia.

 

Źródło: PAP, interia.pl

Oprac. WMa

 

Więcej o KPO w programie PRAWY PROSTY. PLUS. Komentują Witold Gadowski, Łukasz Warzecha oraz Łukasz Karpiel

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(13)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 144 387 zł cel: 300 000 zł
48%
wybierz kwotę:
Wspieram