„Dzisiaj TSUE potwierdził, że UE poza traktatami, bez zgody i ratyfikacji Państw Członkowskich, może tworzyć mechanizmy sankcyjne, które pozwalają większości szantażować mniejszość”, napisał na Twitterze prezes Instytutu Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski komentując orzeczenie TSUE w sprawie mechanizmu warunkowości „pieniądze za praworządność”.
W środę Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał za zgodne z unijnym prawem przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. Sędziowie oddalili tym samym skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Warszawa i Budapeszt wnosiły o stwierdzenie nieważności rozporządzenia.
Mecenas Kwaśniewski przypomniał, że już 16 grudnia 2020 roku przestrzegał przed takim scenariuszem. „Wtedy mówiłem, że zapamiętamy tę datę jako przełom w ograniczeniu suwerenności Polski”, napisał.
Wesprzyj nas już teraz!
16/12/2020
Wtedy mówiłem, że zapamiętamy tę datę jako przełom w ograniczeniu suwerenności Polski.
Dzisiaj TSUE potwierdził, że UE poza traktatami, bez zgody i ratyfikacji Państw Członkowskich, może tworzyć mechanizmy sankcyjne, które pozwalają większości szantażować mniejszość.
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) February 16, 2022
W kolejnym wpisie prezes Instytutu Ordo Iuris zauważył, że w tej sytuacji Polska powinna: „rozważyć wypowiedzenie decyzji Rady o systemie zasobów własnych Unii Europejskiej” oraz „wdrożyć stały mechanizm monitorowania zgodności z prawem traktatowym aktów organów UE, w razie naruszeń stosując proporcjonalne środki”.
To zapewne ten moment, w którym Polska powinna:
1/ rozważyć wypowiedzenie decyzji Rady o systemie zasobów własnych Unii Europejskiej;
2/ wdrożyć stały mechanizm monitorowania zgodności z prawem traktatowym aktów organów UE, w razie naruszeń stosując proporcjonalne środki. https://t.co/3CTUOZybSB— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) February 16, 2022
Źródło: Twitter
TK