Doustne terapie przeciwwirusowe ratują życie pacjentów, łagodzą przebieg infekcji COVID-19 i pozwalają uniknąć do dziewięciu na dziesięć hospitalizacji – oznajmiła prezes Pfizer Polska Dorota Hryniewiecka-Firlej, opowiadając o zaletach preparatu Paxlovid.
Pfizer opracował lek pomagający leczyć COVID-19 u dorosłych pacjentów, którzy nie wymagają tlenoterapii. Takich, u których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia ciężkiej postaci choroby. Lek jest doustny, wstrzymuje rozwój choroby na początkowym etapie – hamuje namnażanie się wirusa w komórce. Paxlovid – bo o nim mowa – został warunkowo dopuszczony do leczenia COVID-19 na terenie Unii Europejskiej.
„Decyzja Europejskiej Agencji Leków i Komisji Europejskiej (o dopuszczeniu do leczenia – przyp. red.) to dla nas i dla wielu innych osób, które walczą z pandemią, niezwykle ważny moment” – podkreśla prezes Pfizer Polska. „Jestem głęboko przekonana, że inhibitory proteazy zrewolucjonizują walkę z wirusem SARS-CoV-2 i wypełnią lukę w leczeniu osób dorosłych, które zostały zakażone lub narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19, uzupełniając szczepienia oraz inne środki profilaktyczne” – dodała.
Wesprzyj nas już teraz!
Amerykański koncern planuje do końca 2022 r. wyprodukować na całym świecie wystarczającą liczbę dawek do przeprowadzenia 120 mln pełnych cykli leczenia. Prezes Pfizer Polska zapewniła, że spółka pracuje nas tym, by w najbliższym czasie również polscy lekarze mogli leczyć pacjentów za pomocą tego leku.
„Jesteśmy w trakcie rozmów na temat potencjalnych dostaw z ok. 100 państwami na całym świecie (…). Każdego dnia działamy na rzecz dostępu dla wszystkich pacjentów, w tym oczywiście polskich. Ściśle współpracujemy w tym zakresie z administracją publiczną. Jako partnerzy z różnych środowisk działamy, aby w najbliższym czasie również polscy lekarze mogli pomagać swoim pacjentom korzystając z pierwszego doustnego środka przeciwwirusowego opartego o inhibitor proteazy wirusa SARS-CoV-2” – przekazała prezes polskiego oddziały Pfizera.
(PAP)
oprac. PR