Przebywający na Malcie prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Niemiec Frankiem Walterem-Steinmeierem. Tematem rozmów były m.in. reparacje wojenne, które w ostatnim czasie stały się jednym z głównych tematów debaty publicznej w Polsce. Kancelaria Prezydenta podaje, że spotkanie trwało godzinę, czyli dłużej niż zakładano. Obaj politycy przyznali, że „sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji”.
Obaj prezydenci przebywają na szczycie państw europejskich współpracujących ze sobą w ramach Grupy Arraiolos. Do spotkania Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera doszło we czwartek po południu, a rozmowy trwały dłużej niż zakładano. Podczas spotkania poruszono kwestię reparacji wojennych ze strony Niemiec. Tematem spotkania była także wspólna polityka europejska w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych w Niemczech. Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy podaje, że „politycy zgodzili się, że musi nastąpić mobilizacja państw wspólnoty na rzecz przełamania obecnego impasu w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań dla obywateli Unii”.
Wesprzyj nas już teraz!
Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali także o różnych aspektach historycznych i bieżących w relacjach miedzy oboma państwami. Kancelaria Prezydenta podkreśla, że poruszono także kwestię zainicjowanej w Polsce debaty dotyczącej problemu niemieckich odszkodowań za polskie straty poniesione w czasie II wojny światowej. Prezydenci przedyskutowali polityczne i prawne uwarunkowania związane z tą kwestią. W komunikacie podkreślono, że obaj przywódcy „wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji i niezależnie od rozwoju sytuacji, będą czynili wszystko, aby bogaty dorobek polsko-niemieckich relacji ostatnich lat został zachowany”.
Politycy za najważniejsze kwestie uznali sprawy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, a także potrzebę pobudzenia rozwoju gospodarczego w ramach jednego i niepodzielonego wspólnego rynku oraz właściwą odpowiedź na kryzys migracyjny.
Zdaniem rozmówców, Unia – w kontekście Brexitu – potrzebuje utwierdzenia się w jedności i skuteczności, bez niepotrzebnych podziałów i wewnętrznych napięć.
Źródło: prezydent.pl
WMa