Dzisiaj

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa rozpoczyna prace nad propozycją korekty Zielonego Ładu

(Fot. Pixabay)

Przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że Rada rozpoczyna prace nad propozycją korektą Zielonego Ładu, która zostanie przedstawiona nowej Komisji Europejskiej.

 

Były minister rolnictwa powiedział, że we wtorek Rada rozpocznie prace nad propozycjami zmian w Zielonym Ładzie. Zaznaczył, że jest to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, który uważa, że Polska do przeprowadzanie reform m. in. w unijnej polityce rolnej powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE, która rozpocznie się w styczniu 2025 r. Ardanowski ocenił też, że przeforsowaniu zmian może sprzyjać nowa Komisja Europejska, wyłoniona po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

Polityk wyraził nadzieję, że korektę Zielonego Ładu poprą nie tylko polskie i unijne organizacje rolnicze, ale także instytucje, których bulwersują forsowane przez Brukselę kwestie dotyczące budownictwa, wytwarzania energii czy transportu. – Teraz rolnicy nieco wygasili protesty w związku z pracami na polach, ale zapowiadają, że wznowią je 10 maja – powiedział Ardanowski. Dodał, że tego dnia przewidziany jest m.in. kolejna akcja w Warszawie, przy czym – jak wskazał – zmieniona nieco zostanie jej forma, tak by „była ona mniej dotkliwe społecznie”.

Poinformował również, że Rada czeka na sugestie zmian w Zielonym Ładzie nie tylko od ekspertów i organizacji rolniczych, którzy uczestniczą w posiedzeniach Rady, ale też od przedstawicieli oddolnych protestów rolników z całej Polski. Jego zdaniem, „ostatnie protesty uaktywniły młode pokolenie gospodarzy dobrze wykształconych, świetnie poruszających się w mediach społecznościowych, którzy zaczynają odgrywać coraz większą rolę w ruchu rolniczym”. – Dlatego zależy nam na ich aktywności przy pracach nad propozycjami zamian w Zielonym Ładzie – dodał.

Pytany, co w jego opinii należało by zmienić, powiedział, że na pewno powinna być bardziej zbilansowania kwestia bezpieczeństwa żywnościowego. – Nie może być tak, że Bruksela ograniczy produkcję rolną w państwach członkowskich argumentując to ochroną klimatu, a będzie importować żywność, z państw gdzie nie obowiązują normy środowiskowe i stosuje się niedozwolone substancje aktywne – stwierdził Ardanowski.

Zapytany o harmonogram prac Rady, wskazał, że zbieranie propozycji korekt Zielonego Ładu uruchomione zostaną w tym tygodniu, natomiast w kwietniu i maju br. przewidziane są m.in konferencje i posiedzenia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. – Następnie propozycje zostaną przekazane rządowi, który przedłoży je KE – powiedział.

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich to forum konsultacyjno-doradcze Prezydenta RP. Do jej zadań należy m.in. wspieranie rolnictwa i obszarów wiejskich, organizowanie tematycznych okrągłych stołów, współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowym czy przegląd rozwiązań prawnych w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego oficjalnym celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

pap logo

Źródło: PAP

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram