2 maja 2018

Prezydent Andrzej Duda: Niech żyje wolna, niepodległa Rzeczpospolita, niech żyje biało-czerwona!

(Źródło: Jakub Szymczuk/KPRP)

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. – To nasza historia spowodowała, że Polacy rozsiani są na całym świecie, że mieszkają na wszystkich kontynentach – powiedział Prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wręczył odznaczenia zasłużonym działaczom polonijnym, a także flagi państwowe wyróżnionym organizacjom.  

 

Prezydent zachęcał Polaków do wywieszania biało-czerwonej flagi na domach, blokach, wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.  Andrzej Duda wyraził nadzieję, że pod biało-czerwoną, do końca 2018 r., a także później, Polsce uda się osiągnąć wiele sukcesów.  – Niech żyje wolna, niepodległa Rzeczpospolita, niech żyje biało-czerwona! – podkreślił.

 

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką wzięli przed południem udział w uroczystym podniesieniu Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Prezydentowi towarzyszyli Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska z ministrami.

 

Następnie Prezydent, razem z Pierwszą Damą, przeszli przed Galerię Kordegarda. Po drodze rozdawali biało-czerwone flagi warszawiakom i wszystkim, którzy zgromadzili się w czasie uroczystości na placu Zamkowym oraz na Krakowskim Przedmieściu.  

 

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą Prezydent nadał Ordery Odrodzenia Polski  i Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej osobom zasłużonym w działalności na  rzecz środowisk polonijnych.

 

Prezydent dziękował odznaczonym oraz organizacjom, które otrzymały flagi za prowadzaną od lat działalność „dla bliźnich, dla rodaków”. – Dziękuję, że ją realizujecie w tak wspaniały sposób. Mam nadzieję, że te biało-czerwone flagi, które zabierzecie ze sobą i pokażecie waszym podopiecznym, podwładnym, kolegom koleżankom będą mobilizacją do jeszcze lepszej działalności dla Rzeczypospolitej Polskiej, dla rozsławiania Polski w kraju i poza granicami – podkreślił.

 

Wśród wyróżnionych znalazła się Fundacja im. św. Brata Alberta prowadzona przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. 

 

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

 

2 maja obchodzony jest też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2002 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

 

 

Źródło:  prezydent.pl (KG)

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie