Ustawa o Sądzie Najwyższym – w trybie kontroli prewencyjnej – została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Taką decyzję podjął prezydent Andrzej Duda. Przyjęcie ustawy jest jednym z najważniejszych tzw. „kamieni milowych”, które mają odblokować przekazanie Polsce środków z KPO.
Podczas piątkowego orędzia prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zdecydował się skierować ustawę o Sądzie Najwyższym do weryfikacji pod względem zgodności z Konstytucją. Wskazał, że ustawa w jego opinii budzi wątpliwości natury konstytucyjnej, jednak nie chce jej odrzucać. Wobec tego – w trybie kontroli prewencyjnej – kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.
Prezydent podkreślił, że zapisy znajdujące się w ustawie „dotykają fundamentalnych spraw ustrojowych”, dlatego ustawa nie będzie obowiązywała do czasu wydania opinii przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Wesprzyj nas już teraz!
Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że obecność Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz Unii Europejskiej to polska racja stanu. Członkostwo w NATO zapewnia Polsce bezpieczeństwo militarne, natomiast członkostwo w UE ma dawać Polsce możliwość szybszego rozwoju.
Nawiązał tym samym do funduszy z tzw. Krajowego Planu Odbudowy, które mają zostać uruchomione przez Komisję Europejską po spełnieniu tzw. „kamieni milowych”. Jednym z nich jest przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym. Dlatego prezydent wskazał, że ma nadzieję, na szybką decyzję sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
– Dlatego właśnie to Trybunał Konstytucyjny powinien jednoznacznie rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości jako jedyny uprawniony do tego podmiot. W praktyce nie opóźni to wypłaty środków z KPO dla Polski, ponieważ do tego niezbędne jest podjęcie dalszych działań i decyzji, w tym kolejnych aktów prawnych, które przewiduje porozumienie zawarte przez rząd z Komisją Europejską, co i tak wymaga czasu – powiedział Andrzej Duda.
Źródło: Polsat News
WMa