27 stycznia 2016

Prezydent Andrzej Duda: trzeba przypominać prawdę o niemieckich, nazistowskich obozach

(Prezydent Andrzej Duda i prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović w trakcie obchodów 71. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, 27 stycznia. Fot. REUTERS/Kacper Pempel/FORUM)

„Auschwitz to nie tylko upamiętnienie, to ostrzeżenie dla świata” – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda, który uczestniczy dziś w uroczystościach 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Rocznicowe wydarzenie odbywa się w budynku tzw. Centralnej Sauny w byłym obozie zagłady Auschwitz II-Birkenau, gdzie od końca grudnia 1943 r. przyjmowani byli więźniowie z transportów.

 

Andrzej Duda w swoim przemówieniu ostrzegł przed konsekwencjami sytuacji, gdy „prawo międzynarodowe jest łamane, a społeczność międzynarodowa w porę nie reaguje”. – Co może się stać, jeżeli jedne państwa zachowują się agresywnie wobec innych, jeżeli zagarniają ich terytoria, jeżeli szerzą wojnę, nienawiść – powiedział. – Auschwitz jest więc i będzie wielkim ostrzeżeniem – dodał.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Prezydent zaapelował, by „czynić wszystko, aby tak straszliwe wydarzenia, jak w Auschwitz i innych miejscach kaźni, nigdy się nie powtórzyły”. – To obowiązek nie tylko polityków, ale wszystkich ludzi  – zaznaczył i przypomniał, że z tego miejsca powinno się przypominać prawdę o tym, kim byli sprawcy Zagłady i kim były ich ofiary. – Prawdę o tym, że były to niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne – podkreślił Andrzej Duda. – Auschwitz to nie tylko muzeum, wielki grób, ale upamiętnienie i ostrzeżenie – dodał prezydent. Przypomniał, że więźniami obozu byli początkowo Polacy, jeńcy rosyjscy, Romowie, a od 1942 r. Auschwitz-Birkenau było miejscem zagłady narodu żydowskiego.

 

Prezydent wspomniał też o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który próbował „zanieść światu prawdę o Auschwitz”, oraz o Janie Karskim, emisariuszu polskiego rządu na uchodźstwie, którego raportom, jak zauważył prezydent, nie chciano wierzyć, gdyż „tak makabryczny obraz się z nich wyłaniał”. Andrzej Duda podziękował w szczególności byłym więźniom za obecność na uroczystościach. – Wyobrażam sobie – mimo przecież upływu tych 71 lat – jak trudno jest państwu tutaj przyjechać – zauważył. –Dziękuję, że państwo tutaj jesteście jako naoczni świadkowie tamtej historii – dodał.

 

W rocznicowych obchodach uczestniczy kilkudziesięciu byłych więźniów obozu, prezydenci Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović oraz Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rtm. Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz.

 

KAI

mat

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram