1 maja 2023

Prezydent Duda o priorytetach Polski w UE: Współpraca z USA, odbudowa Ukrainy, członkostwo Ukrainy w UE

(fot. PAP)

Wśród polskich priorytetów w Unii Europejskiej znajdują się takie cele, jak zacieśnienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, doprowadzenie do członkostwa Ukrainy oraz Mołdawii w UE oraz odbudowa Ukrainy po wojnie; Polska chce też stawiać na energię atomową. Mówił o tym w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Podczas wspólnego wystąpienia z premierem Mateuszem Morawieckim w poniedziałek ogrodach Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda odniósł się do faktu, że za półtora roku Polska będzie przewodniczyć w Radzie Europejskiej. „To będzie bardzo ważny moment” – podkreślił. „Chcemy, żebyśmy mogli w tej Unii jak najwięcej załatwiać w interesie Rzeczpospolitej Polskiej” – mówił.

Polska prezydencja przypadać będzie na pierwsze półrocze 2025 roku. „Przygotowujemy się do tej prezydencji już dzisiaj. Chcemy, żeby Polska w tej prezydencji działała, funkcjonowała jak najlepiej” – mówił Duda i dodał, żeby postawione wówczas kwestie były ważne dla Polski.

Wesprzyj nas już teraz!

Przyznał, że razem z premierem długo zastanawiali się nad priorytetami w Polski podczas prezydencji i podkreślił, że takich punktów będzie cztery.

„Potrzebne jest zacieśnienie więzi euroatlantyckich” – wymienił prezydent jako pierwszy priorytet. „Jednym z absolutnie najważniejszych priorytetów naszych w czasie prezydencji dla Unii Europejskiej, dla Europy, będzie hasło zacieśnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, zacieśnienia więzi euroatlantyckich” – dodał. „Więcej Stanów Zjednoczonych w Europie, więcej Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych” – podkreślił i dodał, że chodzi o współpracę gospodarczą i w zakresie bezpieczeństwa.

Duda przekazał, że o tym priorytecie razem z premierem poinformowali prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, kiedy ten był z wizytą w Warszawie.

„Współdziałanie ze Stanami Zjednoczonymi ma dla nas znaczenie fundamentalne, także dla budowy naszego bezpieczeństwa” – podkreślał polski prezydent i jako przykłady działania USA w zakresie bezpieczeństwa wymienił m.in. wsparcie dla Ukrainy, obecność wojsk w Polsce i wzmacnianie wschodniej flanki NATO, a także liczebność i doświadczenie amerykańskiej armii oraz znaczenie przemysłu zbrojeniowego. 

Prezydent w wypowiedzi dla mediów z okazji rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej wskazywał na najważniejsze cele polskiej prezydencji w Radzie UE. Wśród nich wymienił odbudowę Ukrainy.

„Chcielibyśmy, aby Unia Europejska i abyśmy my w Unii Europejskiej tę odbudowę Ukrainy realizowali. Do tego są potrzebne fundusze, do tego jest potrzebne nie tylko współdziałanie nasze, ze wszystkimi naszymi partnerami w Unii Europejskiej, do tego potrzebne jest też dobre nastawienie i dobre funkcjonowanie w tym kierunku instytucji europejskich” – powiedział prezydent.

Jak dodał, „to będzie nasz kolejny priorytet w Unii Europejskiej; trzecie najważniejsze hasło”.

„Jednym z głównych naszych priorytetów w czasie polskiej prezydencji w Radzie UE będzie członkostwo Ukrainy i Mołdawii w UE” – powiedział prezydent Duda.

Jak zaznaczył, „jesteśmy zwolennikami polityki otwartych drzwi, dlatego patrzę także na państwa Bałkanów Zachodnich”. „To są kraje, to są społeczeństwa, które czekają od kilkunastu lat, by stać się częścią europejskiej wspólnoty” – powiedział Andrzej Duda.

„My z premierem (Mateuszem Morawieckim – PAP) doskonale wiemy, co to znaczy czekać długo; co to znaczy pragnąć być częścią wolnego Zachodu, którego częścią w sensie politycznym dziś jesteśmy” – dodał prezydent.

Jak zaznaczył, „trzeba temu zadośćuczynić, dlatego uważam, że nie kto inny, tylko my – Polska powinniśmy twardo i bardzo mocno mówić: Trzeba wreszcie przyjąć ich do UE. Trzeba przyjąć państwa Bałkanów Zachodnich”. „Dziś wymogiem historycznym chwili jest przyjęcie Ukrainy do UE i Mołdawii”- podkreślił.

W wydanym razem z premierem oświadczeniu prezydent wskazywał też na energetykę atomową.

Prezydent podkreślił, że potrzebna jest „sprawiedliwa, ale i mądra transformacja energetyczna”. „Trzeba starać się zrobić nią jak najszybciej, ale trzeba się starać, aby zrobić ją tak, aby jak najmniejsze koszty poniosły nasze społeczeństwa, by jak najmniejszy koszt poniosła rodzina, by nie zostały utracone miejsca pracy” – ocenił.

Wskazał, że powinna być realizowana tak, „aby nasze gospodarki i cała gospodarka europejska stała się jeszcze bardzie innowacyjna, jeszcze lepiej funkcjonująca, a w związku z tym, jeszcze bardziej konkurencyjna”.

Według prezydenta Dudy „ta konkurencja będzie w najbliższych latach z pewnością narastała”. „Wiemy o tym, że wielkim konkurentem są Chiny, jest wiele innych krajów. (…) W związku z tym budowanie konkurencyjności Europy, jako przemysłu super innowacyjnego, nowoczesnego, ale zarazem chroniącego klimat ma fundamentalne znaczenie, a tutaj energetyka jest zadaniem kluczowym” – oznajmił.

Podkreślił: „W związku z powyższym tak dla energetyki atomowej, bo jest ona niezbędna dużym krajom, takim, jak Polska (…), ale także absolutne tak dla niezależności energetycznej Europy, dla bezpieczeństwa energetycznego Europy”. „Tego, czego tak bardzo brakło w ostatnich latach, m.in. przez co doszło do agresji rosyjskiej na Ukrainę” – ocenił. 

Źródło: PAP pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram