26 maja 2021

Prezydent Duda w Gruzji: nie możemy pozwolić, aby jakiekolwiek państwo uprawiało imperialną politykę

(FOT.: Jakub Szymczuk/KPRP. Źródło: prezydent.pl)

Goszcząc na uroczystościach związanych z 30. rocznicą odzyskania przez Gruzję niepodległości prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że „nie możemy pozwolić, aby w XXI wieku jakiekolwiek państwo uprawiało w dalszym ciągu imperialną i agresywną politykę bez poszanowania prawa międzynarodowego”. W tym kontekście przypomniał agresję Rosji na Gruzję w roku 2008 oraz postawę ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Andrzej Duda w Tbilisi wyraził radość z powodu możliwości przemawiania na tak doniosłej uroczystości. Przypomniał także losy gruzińskiej państwowości z okresu po roku 1918, która szybko została zniszczona przez bolszewicką Rosję. Zwrócił również uwagę na zaangażowanie Gruzinów w budowę II RP oraz ich cierpienie wraz z polskim narodem w czasie II wojny światowej. – Pamiętamy doskonale o św. Grzegorzu Peradze – wybitnym uczonym i teologu, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, kapłanie emigracji gruzińskiej w Polsce, zgładzonym przez niemieckich nazistów w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Do dziś Grzegorz Peradze pozostaje jedynym świętym pośród wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego – powiedział prezydent RP.

My, Polacy i Gruzini nawzajem dostrzegamy u siebie i niezmiennie szanujemy to wielkie, głębokie umiłowanie wolności. Nieraz też walczyliśmy wspólnie „za wolność naszą i waszą”. Trzeba jednak pamiętać, że wywalczona wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Jak bowiem głosił mój wielki rodak, święty Jan Paweł II – wolność jest człowiekowi dana, ale także „zadana” i dlatego też musimy ją pielęgnować i chronić z pełną odpowiedzialnością. Myślę, że to samo zawsze dotyczy państw i narodów. Niestety są też państwa, które myślą i działają zupełnie inaczej – które swoją wolność definiują poprzez dominację i pozbawianie siłą wolności innych – zauważył Andrzej Duda.

Wesprzyj nas już teraz!

Wiedział o tym doskonale także śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, który podczas swojej bohaterskiej misji, 12 sierpnia 2008 roku, przemawiał zaledwie kilkaset metrów stąd – przed budynkiem Parlamentu – po rozpoczęciu inwazji wojsk rosyjskich na Gruzję. Mówił wówczas: „Po raz pierwszy od dłuższego czasu nasi sąsiedzi z północy, a dla nas także z północy i ze wschodu, pokazali twarz, którą znamy od setek lat. Ci sąsiedzi uważają, że narody wokół nich powinny im podlegać. My mówimy nie! Ten kraj to Rosja. Ten kraj uważa, że dawne czasy upadłego, niecałe 20 lat temu, imperium wracają. Że znów dominacja będzie cechą tego regionu. Otóż nie będzie. Te czasy skończyły się raz na zawsze” – przypomniał prezydent.

Od tamtego dnia minęło 13 lat, długich 13 lat prawie, ale przecież w historii tylko 13 lat. I nadal nie możemy pozwolić, aby w XXI wieku jakiekolwiek państwo uprawiało w dalszym ciągu imperialną i agresywną politykę bez poszanowania prawa międzynarodowego. Aby temu zapobiec musimy dbać o siłę instytucji międzynarodowych i wymagać solidarności międzypaństwowej. Nasza jedność i solidarność muszą stanąć na drodze każdego imperialnego marszu! – powiedział Andrzej Duda deklarując polskie wsparcie dla euroatlantyckich aspiracji Gruzji, ale też Ukrainy i Mołdawii.

Jeszcze raz podkreślam, że macie w Polsce przyjaciela, który Was na tej ścieżce będzie nadal wspierał. A jak to ujął kiedyś, wieki temu wielki Szota Rustaweli „nic droższego nie ma w świecie od wiernego przyjaciela” – zakończył prezydent RP, który wraz z małżonką przebywa od środy w Gruzji z dwudniową wizytą.

Jednym z elementów pobytu w kaukaskim kraju było złożenie kwiatów pod pomnikiem ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który stanowi dowód wdzięczności narodu gruzińskiego za jego odważną postawę wobec rosyjskiej agresji z roku 2008.

Para prezydencka odwiedzi w środę także dowództwo działającej od roku 2008 (od czasu wojny z Rosją) unijnej misji obserwacyjnej, którą obecnie dowodzi Polak. Z kolei w czwartek państwo Dudowie spotkają się z polskimi archeologami badającymi stanowiska w Gruzji.

 

Źródło: prezydent.pl / polskieradio24.pl

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram