Prezydent François Hollande podkreślił, że choć Francja ma surowe przepisy dotyczące rozdzielenia organizacji religijnych od państwa, nie oznacza to jednak, że duża mniejszość muzułmańska nie może praktykować swojego wyznania. Hollande dodał, że „islam może współistnieć z sekularyzmem”.
Prezydent, który będzie starał się o reelekcję w przyszłym roku w przemówieniu na temat terroryzmu i demokracji, wygłoszonym w Paryżu stanął w obronie mniejszości muzułmańskiej. – Nic w idei świeckości nie sprzeciwia się praktykowaniu islamu we Francji, pod warunkiem, że przestrzega się prawa – mówił. Dodał, że sekularyzm nie jest „religią państwową”, która miałby być stosowana wobec wyznawców innych religii”. Prezydent potępił „stygmatyzację muzułmanów”.
Wesprzyj nas już teraz!
Hollande odniósł się do gorącej debaty dotyczącej zakazu noszenia islamskich strojów kąpielowych na francuskich plażach. Trzydzieści miast zdecydowało się wprowadzić zakaz noszenia burkini pod pretekstem ochrony świeckości państwa. Zakaz ten jednak został uznany przez Najwyższy Sąd Administracyjny za „poważne” naruszenie podstawowych wolności.
Prezydent Francji podzielił zdanie sądu, mówiąc, że zakaz burkini de facto jest „niezgodny z konstytucją”. Tłumaczył, że islam może współistnieć ze świeckim państwem francuskim, podobnie jak to ma miejsce w przypadku chrześcijaństwa i judaizmu.
Przedstawiając się jako „obrońca demokracji” Hollande mówił, że Francja nie może zrezygnować ze swoich podstawowych wartości: wolności, równości i braterstwa. – Czy ustawa Patriot i więzienie w Guantanamo ochroniły Amerykanów przed atakami terrorystów? – pytał Hollande. – Nie – odpowiedział, nawiązując do wypowiedzi byłego prezydenta Sarkozy’ego, który jest zwolennikiem internowania osób podejrzanych o terroryzm w specjalnych obozach. – Demokracja jest naszą bronią – przekonywał Hollande, którego oskarża się o wdrożenie tuż po zamachu w Paryżu szeregu środków inwigilujących obywateli.
Sondaże przewidują, że lider socjalistów poniósłby upokarzającą porażkę, jeśli wybory prezydenckie odbyłyby się w tym roku. Francja nie uporała się w czasie jego kadencji z wysokim bezrobociem, zwłaszcza wśród młodych ludzi.
Źródło: thelocal.fr., AS.