W dniach 15-16 września prezydent będzie kontynuował swoje zagraniczne wizyty i rozmowy z przywódcami państw. Tym razem odwiedzi Niemcy i Francję, gdzie będzie rozmawiał z prezydentami Frankiem-Walterem Steinmeierem oraz Emmanuelem Macronem.
Karol Nawrocki uda się do Berlina w 15 września, by następnego dnia z samego rana spotkać się z prezydentem Niemiec na dziedzińcu głównym Pałacu Bellevue. Po wpisaniu się do księgi pamiątkowej przez głowę naszego państwa, obaj przywódcy udadzą się na rozmowę „w cztery oczy”. O godz. 9:30 będą miały miejsce rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów, a jeszcze przed południem Karol Nawrocki spotka się także z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem.
Jak powiedział rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz rozmowie z PAP, prezydent Nawrocki w czasie prowadzonych rozmów poruszy temat reparacji wojennych, w tym zwrot dóbr kultury i wypłatę odszkodowań.
Wesprzyj nas już teraz!
Tego samego dnia prezydent uda się do Paryża, gdzie przed godz. 16:00 zostanie powitany w Pałacu Elizejskim przez Emmanuela Macrona. Zaplanowano tam spotkanie plenarne pod przewodnictwem obu przywódców, a następnie rozmowę prezydentów na osobności. Jak wcześniej podkreślał prezydencki minister Marcin Przydacz, Karol Nawrocki poruszy m.in. kwestię umowy UE-Mercosur.
We wtorek o godz. 17:30 w ambasadzie RP w Paryżu zaplanowano spotkanie prezydenta z przedstawicielami polskich mediów, kiedy to podsumuje on swoje rozmowy toczone w obydwu krajach.
Źródło: PAP
AF