– Francja przeznaczy 10 mld euro na dekarbonizację przemysłu – ogłosił prezydent Emmanuela Macron na spotkaniu z 50 najbardziej zanieczyszczającymi środowisko francuskimi firmami. Przemysł odpowiada za 20 proc. emisji gazów cieplarnianych w kraju, szczególnie w sektorach metalurgicznym, chemicznym, szklarskim i cementowym.
Macron wezwał we wtorek najbardziej szkodliwe dla klimatu gałęzie przemysłu do podwojenia wysiłków na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych w ciągu następnej dekady, dzień po swoim przemówieniu na szczycie klimatycznym COP27 w Egipcie.
Francuski prezydent obiecał wsparcie 50 najbardziej zanieczyszczającym środowisko firmom na inwestycje w wodór, biomasę i transport elektryczny. Macron wezwał do zmniejszenia o połowę emisji w ciągu następnej dekady, z ponad 40 milionów ton zatrzymującego ciepło dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery do około 20 milionów ton.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jeśli podwoicie swoje wysiłki, podwoimy finansowanie przeznaczone na tę kwestię i zwiększymy pakiet pomocy państwa z 5 do 10 mld euro – zapewnił.
Przemysł odpowiada za około 20 proc. krajowej emisji gazów cieplarnianych we Francji. Zmiany w sektorze są kluczem do realizacji celów wyznaczonych przez Unię Europejską, aby do 2030 r. zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. i osiągnąć neutralność węglową do 2050 r. (PAP)