27 listopada 2022

Prezydent o ofiarach niemieckich wysiedleń: pochylam głowę, klękam nad grobami i pamięcią

(Fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Dziękuję Dzieciom Zamojszczyzny za niezwykłą odpowiedzialność za dobro przyszłych pokoleń; z szacunkiem pochylam głowę i klękam na kolano nad grobami i pamięcią waszych rodziców, dziadków, wszystkich, którzy zostali pomordowani – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda w Skierbieszowie.

Prezydent wziął udział w uroczystości z okazji 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny. Obecni byli świadkowie tamtych wydarzeń.

Podczas wystąpienia Andrzej Duda wyraził przekonanie, że nie tylko Zamojszczyzna i Polska, ale i świat nigdy o nich nie zapomni. – Niech ta pamięć wiecznie trwa. Niech będzie wieczną przestrogą. Ale też niech będzie dla nas wiecznym napomnieniem, jak bardzo jesteśmy zobowiązani dbać o Polskę, by była tak silna, by nigdy nikt więcej nie zdołał jej podbić, zagarnąć, a z nas zrobić niewolników – podkreślał prezydent.

Wesprzyj nas już teraz!

Mówca zwracał uwagę, że choć świat się zmienia i unowocześnia, to bywa też, że ludzka mentalność się nie zmienia. – Jak widać są narody, które wpisane mają, tak jak niemiecki ład, tak i ruski mir – podporządkowywanie sobie innych narodów, czynienie z nich niewolników i wykorzystywanie ich siły roboczej. Zagarnianie ich i niszczenie i czynienie sobie poddanymi – mówił.

Zaznaczył, że uczciwy świat nigdy więcej na coś takiego nie może się zgadzać. – My jesteśmy – pielęgnując naszych kombatantów i bohaterów – strażnikami tamtej pamięci, ale mamy z tego tytułu także i zobowiązanie wobec świata, aby o tym głośno mówić i tego właśnie, aby sprawiedliwości i odpowiedzialności głośno się domagać – powiedział prezydent.

I tej sprawiedliwości karnej w postaci kar i tej sprawiedliwości materialnej w postaci odszkodowań, w postaci konieczności odpłaty i przywrócenia stanu zastanego, wszędzie tam gdzie się da, i zadośćuczynienie za śmierć i cierpienie. To jest wyraz rzetelnej i uczciwej pamięci o ofiarach. To jest ten obowiązek, który dla kolejnych pokoleń z tamtej ofiary wynika – podkreślił.

Od listopada 1942 do sierpnia 1943 r. Niemcy deportowali z Zamojszczyzny ponad 110 tysięcy mieszkańców regionu, którzy trafili do III Rzeszy jako przymusowa siła robocza lub do obozów koncentracyjnych. Dramatyczny los dotknął również 30 tysięcy „Dzieci Zamojszczyzny”. Przyjmuje się, że spośród wszystkich dzieci objętych przymusową akcją wysiedleńczą życie straciło ok. 10 tysięcy, a około 4,5 tys. przeznaczono do germanizacji.

pap logo

Źródło: PAP

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 716 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram