5 grudnia 2023

Prezydent podczas szczytu COP w Dubaju: atom jest naszą przyszłością

(Fot. J. Szymczuk/KPRP)

Atom to dla nas przyszłość, jeżeli mamy zrealizować przede wszystkim zobowiązania dotyczące ochrony klimatu i dekarbonizacji, które wynikają z naszego członkostwa w Unii Europejskiej –  powiedział w wywiadzie dla arabskiej telewizji prezydent Andrzej Duda. Prezydent RP wziął udział w odbywającej się w Dubaju konferencji klimatycznej ONZ – COP28.

 

Od 30 listopada w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trwa konferencja klimatyczna ONZ – COP 28. Celem jest ocena postępów w realizacji założeń Porozumienia Paryskiego sprzed ośmiu lat. Według tamtych ustaleń świat ma do 2050 roku drastycznie obniżyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, aby średnia temperatura globu wzrosła nie więcej, niż o 2 stopnie.

Wesprzyj nas już teraz!

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się w Dubaju konferencji. W obradach, które mają zakończyć się 12 grudnia, obecność zadeklarowali przedstawiciele prawie 200 państw.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda, tuż po przyjęciu – razem z dwudziestoma innymi światowymi liderami – deklaracji o potrojeniu produkcji energii elektrycznej ze źródeł nuklearnych, udzielił wywiadu dla arabskiej telewizji Al–Arabiya.

– Atom to dla nas przyszłość, jeżeli mamy zrealizować przede wszystkim zobowiązania dotyczące ochrony klimatu i dekarbonizacji, które wynikają z naszego członkostwa w Unii Europejskiej – przekazał w rozmowie z dziennikarką Layal Alekhtiar.

Wyjaśniając polskie uwarunkowania historyczno-geograficzne, prezydent mówił, że w czasach, gdy Polska znajdowała się pod sowiecką dominacją, do 1989 roku, cała energetyka opierała się na węglu.

Węgiel był tak naprawdę jedynym poważnym surowcem, z którego produkowaliśmy energię. Takie elektrownie mieliśmy i mamy cały czas w Polsce – wskazał.

Dzisiaj przechodzimy stopniowo na gaz, jako paliwo przejściowe dla naszych elektrowni, by zmniejszyć zużycie węgla kamiennego, przejść na nieco bardziej bezpieczne dla klimatu rozwiązanie – ale tylko nieco bardziej – jakim jest gaz. Ale musimy iść w kierunku energetyki nuklearnej, której nie było – dodał.

Poinformował, że obecnie Polska rozpoczyna budowę elektrowni atomowych: jednej we współpracy z firmami ze Stanów Zjednoczonych, drugiej – z Koreą Południową.

Zmiana metod wytwarzania energii w Polsce to dla nas bardzo poważny problem i plan na najbliższe 30 lat – podkreślił.

Nawiązując do trwającej za nasza granicą wojny Andrzej Duda przypomniał też, że Polska robi wszystko, aby wsparcie międzynarodowe dla Ukrainy, „jako ofiary”, było jak największe.

Prezydent zapytany o kwestię transportu zboża z Ukrainy zaznaczył, że ten transport zwiększył się w ciągu ostatniego roku wielokrotnie. – Problem dotyczył wyłącznie sprzedawania zboża z Ukrainy w Polsce. Z uwagi na interesy naszych rolników musieliśmy zabezpieczyć nasz rynek, ponieważ potencjał rynku ukraińskiego w porównaniu z polskim jest gigantyczny. I to stworzyło olbrzymie zachwianie na naszym rynku – wyjaśnił.

Na pytanie o to, jak Polsce udało się zastąpić import surowców z Rosji po wstrzymaniu przez ten kraj przesyłu gazu rurociągiem Jamał w 2022 roku, prezydent zaznaczył, że w Polsce od lat jest świadomość, że potrzebna jest dywersyfikacja dostaw gazu. – Dlatego rozpoczęliśmy budowę gazoportu m.in. w Świnoujściu. Ta idea to był pomysł Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, który zaproponował to jeszcze w 2006 roku. Dzisiaj gazoport przyjmuje gaz z Kataru i Stanów Zjednoczonych – wyjaśnił.

Dziennikarka Al Arabiya poprosiła prezydenta o komentarz odnośnie obecnych programów modernizacyjnych w polskiej armii. Duda wyraził nadzieję, że w najbliższych latach w Polsce powstanie jedna z większych armii w Europie.

Realizujemy w tej chwili ogromny program modernizacji polskiej armii, kupujemy nowe wyposażenie dla polskiego wojska po to, żebyśmy byli bezpieczni, po to, żeby nikt nas nie zaatakował. My nie chcemy walczyć. My chcemy być na tyle silni, żeby nikomu nie opłacało się nas zaatakować – podkreślił.

Prezydent został zapytany również o sytuację wewnętrzną w Polsce oraz o relacje z Unią Europejską w kontekście wyników minionych wyborów parlamentarnych.

Każdy rząd w Polsce w ciągu ostatnich ponad 20 lat jest rządem proeuropejskim. To znaczy jesteśmy w Unii Europejskiej, cieszymy się z tego, że jesteśmy krajem członkowskim, Polacy są z tego bardzo zadowoleni, chcemy pozostawać w Unii Europejskiej – podkreślił. Zaznaczył przy tym, że „różne ugrupowania w różny sposób dbają o polskie interesy w UE”.

pap logo

Źródło: PAP (Katarzyna Herbut)

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram