Arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący zreformowanej przez Franciszka Papieskiej Akademii Życia – broni włączania do Akademii proaborcyjnej ekonomistki, speaker Światowego Forum Ekonomicznego prof. Marianny Mazzucato. Hierarcha przekonuje, że wszystkim członkom, w tym Mazzucato „leży na sercu wartość ludzkiego życia w swojej dziedzinie wiedzy”.
Wyjaśnił, że papież przekonany, iż ubóstwo, nierówności i systemy ekonomiczne zabijają miliony osób każdego roku i zagrażają godności wielu innych, i w celu zaradzenia tego problemu mianował ekonomistkę do Papieskiej Akademii Życia.
Kontrowersyjna nominacja papieża wywołała – zresztą nie pierwszy raz – oburzenie wiernych. Mazzucato jest zdeklarowaną ateistką i zwolenniczką aborcji. 26 czerwca, 2 dni po unieważnieniu przez amerykański Sąd Najwyższy precedensu Roe vs. Wade, zmuszającego wszystkie stany do akceptacji aborcji, ekonomistka udostępniła na swoim profilu komentarz lewicowej dziennikarki, która obrażała chrześcijan i krytykowała decyzje sędziów.
Wesprzyj nas już teraz!
Mazzucato jest profesorem ekonomii innowacji i wartości publicznej na University College London. Opowiada się za wdrażaniem gospodarki zgodnej z paradygmatem zrównoważonego rozwoju. Chce szybkiej dekarbonizacji świata, i cyfryzacji. Postuluje wprowadzenie dochodu podstawowego dla wszystkich.
W 2020 r. podpisała się pod listem otwartym ekonomistów, by odbudować świat po „pandemii” definitywnie kończąc z gospodarką węglową, ale inwestując ogromne środki w technologie Czwartej Rewolucji Przemysłowej, które – co potwierdzają liczne raporty – zaowocują np. utratą 60 proc. miejsc pracy w UE. Pod listem podpisali się m.in. Jeffrey Sachs, Joseph Stiglitz, Clair Brown, Indivar Dutta-Gupta, Robert Reich, Gabriel Zucman.
W następstwie krytyki nominacji Mazzucato, arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Akademii powiedział 20 października Catholic News Service, że ekonomistka, podobnie jak wszyscy pozostali członkowie Akademii, jest zatroskana losem ludzi. – Nie wszyscy są katolikami i nie wyznają wszystkich zasad wiary katolickiej. Wiemy, że istnieją różnice na poziomie etyki, ale bronią życia jako całości – deklarował.
Dokumenty Akademii – zanim ukażą się publicznie – są recenzowane przez Dykasterię Nauki Wiary. Przed nominacją kandydaci na członków Akademii są weryfikowani w drodze konsultacji z nuncjuszem apostolskim i przedstawicielami episkopatu kraju, w których dane osoby żyją i pracują. Akademia wskazała, że tak samo zrobiono w przypadku Mazzucato i „nie było żadnych problemów”.
Statut Akademii stanowi, że członkowie są powoływani „na podstawie ich kwalifikacji akademickich, udowodnionej uczciwości zawodowej, fachowej wiedzy i wiernej służby w obronie i promocji prawa do życia każdej osoby ludzkiej”.
Abp Paglia zapewnił, że „Akademia zdecydowanie sprzeciwia się aborcji. Absolutnie”. Dodał, że Akademia jest przeciwna również „eutanazji, wspomaganemu samobójstwu, nierównościom społecznym, karze śmierci, uzbrajaniu dzieci, przemocy, każdej sile przymusu i wszelkim formom totalitaryzmu”. – Wybór Mazzucato wynikał z zaleceń kilku naukowców, aby odpowiedzieć na ataki na życie, które wynikają z nierówności – zasugerował, powołując się na raport Save the Children o śmierci około 2 mln dzieci rocznie z powodu niedożywienia. – Oczywiście Papieska Akademia Życia nie może ignorować tej tragicznej sytuacji – argumentował.
Przekonywał także, że chociaż Kościół katolicki sprzeciwia się aborcji, uznaje, że w niektórych sytuacjach ludzie dobrej woli mogą popierać prawa i politykę publiczną, których celem jest ograniczenie uciekania się do aborcji, a w niektórych przypadkach zezwala na taką procedurę.
Zdaniem abp. Pagli, „weryfikacja [Mazzucato] wykazała, że w swojej pracy naukowej nigdy nie zajęła stanowiska przeciwko życiu. Nie można oceniać najgłębszych przekonań osoby na podstawie czterech tweetów”. Jej tweety mogły być „za wyborem” – komentował – ale nie były „za aborcją”.
Źródło: cruxnow.com, fitzroy.cl
AS