26 sierpnia 2016

„Problematyczna” religijność w szkole. Szwajcarski kanton wydał broszurę dla nauczycieli

(fot.REUTERS/Marcelo del Pozo/FORUM)

Tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego świecki kanton Genewa wydał wytyczne dla nauczycieli na temat sposobów radzenia sobie z kwestiami religijnymi w placówkach oświatowych.

 

Trzydziestostronicowy przewodnik zatytułowany „Sekularyzm w szkole” ma na celu udzielić odpowiedzi na pytania takie jak: czy uczniowie mogą modlić się w szkole, nosić symbole religijne lub być zwolnieni z niektórych zajęć np. edukacji seksualnej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dokument przygotowany przez genewski wydział edukacji, kultury i sportu (DIP) zawiera ilustracje i podkreśla, że w kantonie obowiązuje przewodnia zasada świeckości oraz neutralności religijnej.

 

W obecnej sytuacji, w której emocje zbyt często biorą górę nad rozumiem, trzeba przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące sekularyzmu w szkole – stwierdziła szefowa DIP, Anne Emery-Torracinta.

 

– Poszanowanie sekularyzmu w życiu szkoły jest najlepszym sposobem zapewnienia harmonii w społeczeństwie, które musi się nauczyć praktykować wielokulturowość, nie zapominając jednak o swoich korzeniach – dodała.

 

Wytyczne pojawiły się w odpowiedzi na niedawne kontrowersje, jakie wybuchły w szwajcarskich szkołach w związku z działaniami muzułmanów. Na początku roku jeden z uczniów w Therwil wywołał oburzenie w całej Szwajcarii, gdy odmówił nauczycielce – ze względów religijnych – podania ręki.

 

Szkoła początkowo ugięła się pod naciskami społeczności islamskiej, zgadzając się, by muzułmanie nie musieli witać się z nauczycielkami przez podanie ręki. Decyzja dyrekcji jednak została uchylona przez władze kantonu, które uznały ją za dyskryminującą. Wprowadzono nawet karę grzywny dla rodziców uczniów, którzy unikać będą podania ręki kobietom w wysokości do 5 tys. franków.

 

W czerwcu muzułmański ojciec został ukarany grzywną 4 tys. franków za uniemożliwienie swoim dwóm nastoletnim córkom wzięcia udziału w zajęciach na pływalni w ramach WF-u.

 

Zgodnie z ostatnimi wytycznymi, nauczyciele nie mogą nosić żadnych symboli religijnych. Taka praktyka będzie jednak tolerowana w przypadku uczniów, o ile nie będzie to utrudniało ich integracji lub nie będzie powodować problemów w szkole.

 

Wszyscy uczniowie są zobowiązani do udziału we wszystkich zajęciach szkolnych – w tym wychowania fizycznego, pływania, biologii i edukacji seksualnej – jak również w zajęciach pozalekcyjnych, takich jak obozy szkolne i nie mogą być z nich wyłączeni ze względów religijnych.

 

Uczniowie i ich rodzice muszą respektować równość płci – głosi przewodnik. Nie zezwala on na tworzenie specjalnych sali modlitewnych (chodzi głównie o muzułmanów). Uczniowie nie mogą także być zwolnieni z zajęć szkolnych z okazji świąt religijnych, o ile w tym czasie przewidziane są jakieś egzaminy.

 

Broszura podkreśla, że „zasady stosuje się do wszystkich i nie podlegają negocjacjom”. Tam, gdzie wystąpią problemy na linii dziecko-szkoła, lub rodzic-szkoła, rodzice i uczniowie mają być „przekonywani” do zmiany swojego stanowiska, zgodnie z zasadą, że celem jest edukacja.

 

„W sekularyzmie nie chodzi o przymusową asymilację lub ignorancję religijną, ale o zapewnienie pokojowego współistnienia różniących się między sobą członków społeczeństwa i aby umożliwić każdej osobie podążanie własną drogą w spokoju” – czytamy w przewodniku.

 

Źródło: thelocal.ch

AS

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 752 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram