Organizacja Narodów Zjednoczonych choć krytykuje politykę Kościoła w kwestii nadużyć seksualnych, sama nie jest wolna od tego typu problemów. Oskarżenia dotyczące nadużyć seksualnych w ONZ wyszły na światło dzienne w latach 90 tych XX wieku – podobnie jak te dotyczące Kościoła katolickiego. Nad skalą problemu ubolewał były Sekretarz Generalny Kofi Annan.
Pod koniec lat 90-tych żołnierze w Mozambiku, Kambodży, Timorze Wschodnim i Liberii zostali oskarżeni o korzystanie z pornografii, wykorzystywanie seksualne dzieci, a nawet zabójstwa na tle seksualnym. Ponadto w latach 1992-93 podczas misji ONZ w Kambodży liczba prostytutek w tym kraju wzrosła z 6 do 25 tysięcy.
Wesprzyj nas już teraz!
Co więcej, jak przypomina Michael Cook na lifesitenews.com, w 2004 r. w Demokratycznej Republice Konga kobiety i dziewczynki masowo oddawały się żołnierzom Narodów Zjednoczonych w zamian za jedzenie i inne niezbędne dobra. Nadużycia seksualne przedstawicieli ONZ wywołały oburzenie ówczesnego Sekretarza Generalnego Kofi Annana. Zlecił on sporządzenie raportu dokumentującego te przypadki. Tzw. Raport Zeida Ra’ad Zeid Al-Husseina udokumentował liczne nadużycia na tle seksualnym, takie jak wykorzystywanie kobiet i dziewcząt w zamian za jedzenie, pieniądze czy pracę. Opisano w nim także przypadki dawania prezentów zgwałconym dziewczętom po to, aby twierdziły, że oddały się za pieniądze, a nie pod przymusem.
Natomiast w 2007 r. ONZ odesłało do domu 111 pochodzących ze Sri Lanki żołnierzy i 3 oficerów po tym jak zostali oni oskarżeni o nadużycia seksualne. Na problemy ONZ z nadużyciami seksualnymi wskazywał w 2006 r. Kofi Annan. Zauważył, że jego polityka „zero tolerancji” wobec nadużyć seksualnych nie jest wdrażana.
Ogłoszony w tym miesiącu Organizacja Narodów Zjednoczonych skrytykowała w swoim raporcie Stolicę Apostolską za „przedkładanie reputacji Kościoła i osób dopuszczających się nadużyć nad najlepszym interesem dzieci”, „niedostrzeganie skali nadużyć” oraz „przyjęcie polityki i praktyk prowadzących do ich kontynuacji”. ONZ wezwało także Watykan do zmiany nauczania Kościoła w kwestiach etyki seksualnej.
Źródło: lifesitenews.com
Mjend