Najmniejsza armia świata, która w ostatnich latach mierzyła się z trudnościami w zapełnieniu luk nowym rekrutem, tworzy nową strategię medialną by dotrzeć do opinii publicznej w celu pozyskania nowych członków – pisze watykański portal Vatican News.
1 września przedstawiciele Gwardii Szwajcarskiej poinformowali o utworzeniu przy instytucji biura prasowego i wyznaczeniu osób odpowiedzialnych za kontakt z mediami. Reforma ma ułatwić kontakt z opinią publiczną i dotarcie do potencjalnych rekrutów.
Funkcję rzecznika objął Stefan Wyer, pochodzący z Visp, który wcześniej pracował jako niezależny konsultant biznesowy ds. polityk komunikacji.
Wesprzyj nas już teraz!
Wyer będzie podlegał bezpośrednio dowódcy Gwardii Szwajcarskiej Christophowi Grafowi, który został powołany na to stanowisko przez papieża Franciszka w 2015 roku, a także będzie ściśle współpracował z szefem Biura Informacji i Rekrutacji Gwardii Szwajcarskiej Bernhardem Messmerem.
Zgodnie z decyzją papieża Franciszka z 2018 r., liczba członków Gwardii Szwajcarskiej ma zostać powiększona ze 110 do 135. Watykan ma jednak problemy z pozyskaniem chętnych do prestiżowej służby.
Od 2021 r., aby gwardziści muszą legitymować się paszportem szczepień przeciw COVID-19. W porównaniu z innymi urzędami w Watykanie, dopuszczającymi green pass na podstawie również np. negatywnego wyniku testu, od przedstawicieli Gwardii wymaga się pełnego zaszczepienia.
W październiku 2021, trzech członków odmawiających przyjęcia preparatu zdecydowało się „dobrowolnie” opuścić szeregi służby, jak wyjaśnił mediom rzecznik instytucji.
Choć jednym z kryteriów naboru jest bycie mężczyzną, droga do Gwardii Szwajcarskiej może wkrótce stanąć otworem również przed kobietami. Jak podkreślono we wrześniowym komunikacie, instytucja nie przyjmuje kobiet ze względu na brak miejsc w barakach. Wszystko ma się jednak zmienić po planowanym remoncie pomieszczeń.
Franciszek mianował już kobiety na wielu wyższych stanowiskach w Watykanie, a w marcu wprowadził przełomową nową konstytucję, która pozwala każdemu ochrzczonemu katolikowi, w tym kobietom, kierować większością watykańskich urzędów.
Źródło: cruxnow.com
PR