16 stycznia 2024

Proboszcz parafii w Davos pozytywnie o WEF. Do uczestników specjalne słowa skieruje papież Franciszek

(fot. Yesuitus2001 at de.wikipedia, CC BY-SA 2.5 , via Wikimedia Commons)

Choć Światowe Forum Ekonomiczne słynie z propagowania przerażających koncepcji gospodarczo – społecznych, to w ostatnich latach nie brakuje pozytywnych odniesień przedstawicieli Kościoła do organizacji Klausa Schwaba. Tym razem o szczycie i jego chęci do wsłuchiwania się w głos Kościoła na łamach mediów watykańskich wypowiedział się ks. Kurt Susak, dziekan katolickiej parafii w Davos.

Inicjator WEF Klaus Schwab z Niemiec oficjalnie otworzył Światowe Forum Ekonomiczne w Davos rano we wtorek 16 stycznia. – Specyfiką WEF jest to, że ludzie myślą tutaj nieszablonowo – powiedział Schwab i dodał: „Musimy działać”.

Zdaniem proboszcza parafii Davos spotkanie w kantonie Graubünden (Gryzonia) pokazuje, jak ważna jest „rozmowa, dialog i słuchanie siebie nawzajem”. Jego zdaniem jest zatem „naturalne”, że Kościół katolicki przyłączył się i jest częścią tego procesu dialogu, mimo antychrześcijańskich wypowiedzi i poglądów prominentnych przedstawicieli organizacji Klausa Schwaba.

Wesprzyj nas już teraz!

W tym tygodniu w Davos spotyka się 2800 przedstawicieli rządów, dyrektorów generalnych, prezesów zarządów i wysłanników organizacji międzynarodowych ze 120 krajów, w tym 60 głów państw. Tematem 54. edycji Światowego Forum Ekonomicznego jest „Przywrócenie zaufania”.

– Co ciekawe, kierownictwo WEF, wraz z Klausem Schwabem i innymi zaangażowanymi osobami, chciało, aby papież Franciszek osobiście uczestniczył w 50. rocznicy WEF. Uważam to za bardzo interesujące, że takie światowe forum gospodarcze, globalna organizacja polityczna i społeczna, była i jest zainteresowana przyjęciem tutaj papieża – chwalił Ks. Susak. Podobnie jak w poprzednich edycjach, przedstawiciel Watykanu, kurialny kardynał Peter Turkson z Ghany, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych będzie obecny i przemówi do gości.

Chociaż papież nigdy osobiście nie uczestniczył w WEF, zawsze wysyłał pozdrowienia i „raz wysłał sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina lub innych kardynałów”. – To pokazuje, że publiczne zainteresowanie poszukiwaniem rozwiązań nie może mieć miejsca, jeśli Kościół katolicki nie jest zaangażowany jako globalny gracz. Jesteśmy globalnym graczem pod każdym względem, nawet jeśli obecnie czujemy się bardziej jak globalny przegrany w krajach niemieckojęzycznych – powiedział duchowny i dodał: „Przynajmniej ten wymiar jest brany pod uwagę i ma pewne znaczenie dla tutejszych mieszkańców”.

Katolicka parafia w Davos od 30 lat towarzyszy Światowemu Forum Ekonomicznemu poprzez modlitwy i nabożeństwa. – Jest to konkretny wkład, jaki społeczność katolicka może wnieść w sprawiedliwy globalny porządek świata, w którym biedni nie stają się biedniejsi, a bogaci nie stają się bogatsi – cieszył się ks. Susak.

W tym roku msze św. w kościele parafialnym w Davos w dniach 17-18 stycznia odprawi kard. Turkson a 19 bm. metropolita Monachium, kard. Reinhard Marx.

KAI/ oprac. FA

Lisicki w „Ja, Katolik. Ekstra”: proponuję, by następne konklawe wybrało papieżem Klausa Schwaba

Klaus Schwab: twarz nowej rewolucji

Kard. Turkson o idei Wielkiego Resetu: w Davos mówi się o resecie, ale bez religii

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 430 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram