23 lutego 2021

Proboszcz z Kątów odwołał się od kary nałożonej przez Sanepid

(Fot. Pixabay)

Do Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wpłynęły w poniedziałek akta sprawy odwoławczej dotyczącej ukarania proboszcza parafii Kąty. Sanepid wymierzył mu karę grzywny za to, że nie wyprosił z kościoła wiernych podczas grudniowej Mszy świętej.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

„Sanepid nałożył karę pieniężną na proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca w małopolskich Kątach, gdzie 20 grudnia podczas mszy w kościele było ok. 160 wiernych, choć mogło być tylko 30. Parafia odwołała się od decyzji” – przeczytać można w komunikacie podpisanym przez Piotra Pokrzywę z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

 

Akta tej sprawy są obecnie analizowane w toku postępowania odwoławczego – dodał urzędnik.

Jak potwierdził Grzegorz Buczak z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku do funkcjonariuszy dotarł pod koniec zeszłego roku anonimowy donos w sprawie „nadmiaru” wiernych przebywających w kościele wiernych. Policjanci wyliczyli, że chociaż, według norm reżimu sanitarnego, na Mszę powinno być wpuszczonych 30 osób, to w rzeczywistości do wnętrza świątyni weszło ich około 160.

Mundurowi upomnieli proboszcza i złożyli zawiadomienie do Sanepidu, który ukarał księdza grzywną. Ten zaś odwołał się w ostatnich dniach do Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

 

Nie wiadomo, czy duchowny będzie mógł liczyć na wsparcie tarnowskiej kurii. Jej rzecznik, ksiądz Ryszard Stanisław Nowak stwierdził bowiem: – Łamanie obowiązujących przepisów sanitarnych ma swoje konsekwencje, z którymi trzeba się liczyć. Do wszystkich parafii w diecezji wielokrotnie były wysyłane z kurii komunikaty przypominające o obowiązujących przepisach sanitarnych oraz wprowadzonych limitach osób mogących uczestniczyć we Mszach świętych i nabożeństwach. Stosowne informacje zostały także umieszczone na drzwiach kościołów – poinformował.

 

Trzeba wziąć też pod uwag fakt, że księża pracujący w parafiach są w bardzo trudnej sytuacji: z jednej strony mają świadomość konieczności przestrzegania obowiązujących norm, a z drugiej strony mają obowiązek zapewnić wiernym należny im dostęp do sprawowania kultu”. Nie mogą nikomu zabronić wstępu do kościoła albo siłowo kogoś z niego usuwać. Wierni mają prawo do swobodnego dostępu do liturgii i sakramentów, którego nie można im odmówić, zwłaszcza, że stan pandemii trwa już prawie rok – podkreślił ksiądz rzecznik.

 

 

Źródło: RMF24.pl

RoM

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 26 762 zł cel: 500 000 zł
5%
wybierz kwotę:
Wspieram