W poniedziałek przed Sądem Apelacyjnym wznowiony zostanie proces Czesława Kiszczaka, komunistycznego wojskowego biorącego udział m. in. we wprowadzaniu stanu wojennego. Dotąd apelacja była zawieszona ze względu na stan zdrowia byłego szefa MSW, jednak sąd orzekł, że kondycja wojskowego pozwala mu na udział w procesie.
Sąd Okręgowy skazał gen. Kiszczaka w 2012 roku na dwa lata więzienia w zawieszeniu ze względu na jego udział w „związku przestępczym o charakterze zbrojnym”, który przygotował i wprowadził stan wojenny. Odwołanie obrońców byłego szefa MSW zostało przez Sąd Apelacyjny zawieszone ze względu na stan zdrowia 90-cio letniego Kiszczaka. Jednak teraz proces ruszy gdyż Sąd przebadał Kiszczaka i uznał, że jego zdrowie pozwala mu na udział w czynnościach procesowych.
Wesprzyj nas już teraz!
We wznawianym procesie obrońcy Kiszczaka będą wnioskowali o jego uniewinnienie. O podtrzymanie wyroku wnioskuje pion śledczy IPN, który jest autorem aktu oskarżenia. W akcie tym Instytut Pamięci Narodowej oskarżył dziewięciu wysokich funkcjonariuszy reżimu komunistycznego o przygotowanie i wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. W trakcie procesu niektórzy z byłych dygnitarzy zmarli. W 2012 roku skazany został tylko gen. Czesław Kiszczak. Stanisław Kania, pierwszy sekretarz PZPR, został uniewinniony. Sąd uznał, że za wprowadzeniem stanu wojennego stała „tajna grupa przestępcza o charakterze zbrojnym” pod kierownictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
Źródło: wp.pl
MWł