Zdaniem prof. Bogdana Chazana, obecna sytuacja prawna określana mianem kompromisu aborcyjnego jest nie do pogodzenia z prawem naturalnym i godnością człowieka. Były Dyrektor Szpitala św. Rodziny zachęca również do wspierania Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji” i komentuje kwestię karalności kobiet, uważając ją za słuszną.
Prof. Bogdan Chazan przyznał, że jako społeczeństwo jesteśmy świadkami zmiany pewnych tendencji i postaw w kwestii ochrony życia i zdrowia nienarodzonych. Jego zdaniem dobre zmiany następują na skutek działalności środowisk pro – life, niezmiennego stanowiska Kościoła, a także postępu w technologii medycznej zapewniającej możliwość obserwacji wyglądu i zachowania się małego człowieka w łonie matki. Paradoksalnie do zmiany postaw w kwestii aborcji przyczynić miały się również dwie ogromne tragedie, które wydarzyły się w jednym z warszawskich szpitali w 2014 i 2016 r.
Wesprzyj nas już teraz!
Przewodniczący Rady Fundacji MaterCare w swej wypowiedzi komentuje również projekt Inicjatywy Obywatelskiej „Stop Aborcji”, będący wynikiem prac wielodyscyplinarnej grupy obywateli, którzy nie godzą się na przeprowadzanie w polskich szpitalach morderstw prenatalnych. Prof. Chazan zwraca uwagę, że środowiska pro life zdają sobie sprawę z obecnej sytuacji prawnej umniejszającej godność dzieci, którym grozi śmierć przed urodzeniem się. Poza tym, utrzymując status quo, pogarsza się stan zdrowia populacji matek, a co za tym idzie także dzieci. Zarazem zwiększa się stopień zapaści demograficznej. Możliwość dokonywania aborcji zagraża również sumieniu lekarzy, pogarsza ich morale i jakość sprawowanej przez nich opieki medycznej.
– Obecna sytuacja prawna jest nie do pogodzenia z prawem naturalnym i godnością człowieka. Nie było żadnego „kompromisu aborcyjnego”, nie widzę, kto miałby być jego stronami. Prawo zostało uchwalone przez posłów i obciąża wyłącznie ich oraz polityków sumienia – powiedział prof. Chazan.
W swym komentarzu, prof. Chazan odniósł się także do kwestii karalności kobiet, które dopuściły się aborcji.
– Uważam zawartą w projekcie ustawy możliwość karania kobiet za dokonanie aborcji w sposób świadomy za słuszną – powiedział. Przemawia za tym wiele argumentów. Wśród nich prof. Chazan wymienia prawo do życia i godności każdego człowieka, które wynika m.in. z Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka.
– To nie jest grudka komórek czy tkanek. Prawa te nie zależą od wielkości człowieka i miejsca, w którym aktualnie przebywa. W związku z tym zabicie człowieka przed urodzeniem jest przestępstwem, podobnym do tego jak zabicie człowieka po urodzeniu. Jeżeli to robi matka, tym bardziej budzi sprzeciw – komentuje. Jego zdaniem zwolnienie z kary matki, bez względu na okoliczności zdarzenia spowoduje, że osoby oskarżone o współudział w zabiciu dziecka będą, przy akceptacji matki, przerzucać na nią swoją winę by uniknąć kary.
Prof. Chazan przypomina również, że obecnie w Europie ok. 70% aborcji dokonuje się w sposób farmakologiczny, poprzez połknięcie odpowiednich środków chemicznych. W tym przypadku matce nikt nie pomaga w dokonaniu aborcji, co spowoduje zwiększenie liczby zabójstw prenatalnych, ponieważ matka nie będzie odpowiadała za swój czyn.
Warto przypomnieć, że zasada karalności matek zabijających swoje nieurodzone jeszcze dziecko obowiązuje w wielu demokratycznych krajach, w tym w Watykanie. Takie podejście zostało zawarte m.in. w dokumencie „Donum vitae” wydanym przez Kongregację Nauki Wiary.
POz