13 kwietnia 2021

Prof. Chazan: Musimy wrócić do szkoły, pracy i relacji społecznych

(Prof. Ryszarda Chazan. Fot. archiwum prywatne)

Wirusy były, są i będą – musimy nauczyć się z nimi żyć i zachowując reżim sanitarny wrócić do szkoły, do pracy, do relacji społecznych – napisała profesor Ryszarda Chazan komentując rezultaty badań nad kondycją społeczeństw objętych restrykcjami covidowymi.

 

Profesor Ryszarda Chazan pracuje w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W mediach społecznościowych komentuje na bieżąco rozwiązania przyjmowane przez władze publiczne pod hasłem walki z pandemią koronawirusa.

Wesprzyj nas już teraz!

Tym razem przytoczyła wnioski z badania opublikowanego na łamach renomowanego pisma medycznego „Nature”. Dotyczyło ono wpływu epidemii oraz reżimu sanitarnego na kondycję fizyczną i psychiczną mieszkańców Europy, Ameryki i Azji.

4,6 tysiąca uczestników sondażu opisywało w ankietach swoje reakcje na sytuację społeczną utrzymującą się od ponad roku w skali niemal całego globu.

„Najczęściej zgłaszano bóle głowy (28% osób), kaszel (21%,) ból gardła (20%), trudności w oddychaniu, dreszcze, gorączka po 11%” – czytamy we wpisie polskiej profesor.

Raport omawia także emocjonalne i psychiczne skutki reżimu sanitarnego oraz atmosfery wytworzonej przez środki masowego przekazu. I tutaj nie ma dla nas dobrych wiadomości.

Okazuje się, że to Polacy wykazują najwyższy poziom lęku, stresu i depresji.

„Badacze uznali,  że negatywny wpływ na społeczeństwo miały polskie media, które bardzo często  informowały że służba zdrowia w Polsce jest nieprzygotowana do walki z pandemią (braki kadrowe, brakuje leków, środków ochrony, brakuje miejsc w szpitalach). Do pogorszenia kondycji psychicznej mógł przyczyniać się  też  brak dostępności do testów. Negatywny wynik u osób, które odczuwają objawy fizyczne, może zmniejszać lęk” – pisze profesor Chazan.

Z raportu „Nature” wynika także, iż lepiej znoszą obecną sytuację ludzie nieprzywiązani do potoku informacji płynących z mediów.

„Wyniki badania  pokazały, że osoby które miały mniejszy dostęp do informacji zdrowotnych, miały niższy poziom leku, stresu i  mniej martwiły się pandemią.  Natomiast nadmiar informacji, zwłaszcza  niespójnych, niedokładnych, był przyczyną niekorzystnych skutków dla zdrowia psychicznego” – czytamy we wpisie warszawskiej profesor.

„Wirusy były, są i będą – musimy nauczyć się z nimi żyć i zachowując reżim sanitarny wrócić  do szkoły, do pracy do relacji społecznych” – komentuje profesor Ryszarda Chazan.

 

Źródło: Facebook

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram