Językoznawca prof. Jerzy Bralczyk stwierdził, że zgadza się z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu projektu potocznie nazywanego „ustawą o języku śląskim”. Ekspert podkreślił, że niewłaściwe jest uznawanie śląskiego za odrębny język.
Prezydent Andrzej Duda postanowił zawetować ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Kancelaria Prezydenta tłumaczy, że decyzja została podjęta w oparciu o opinie ekspertów i językoznawców, którzy wskazywali, że na Górnym Śląsku mamy do czynienia z gwarami czy dialektami śląskimi, a nie odrębnym językiem.
Decyzja prezydenta wywołała lawinę krytycznych komentarzy ze strony lewicowych i liberalnych polityków, a także osób związanych lub sympatyzujących z Ruchem Autonomii Śląska. Prezydenta za decyzję o wecie ustawy krytykowali również m.in. premier Donald Tusk czy marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Wesprzyj nas już teraz!
Sprawę skomentował na łamach portalu Wprost.pl językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. W swoim komentarzu podkreślił, że rzadko zgadza się z decyzjami prezydenta, ale w tym wypadku przyznaje mu rację. Wskazał, że niewłaściwe jest uznawanie śląskiego za odrębny język regionalny.
„O ile wiem, ani premier Tusk ani marszałek Hołownia nie są językoznawcami, dlatego nie podobają mi się ich konfliktogenne, powodowane politycznymi pobudkami komentarze. Ja tu nie widzę materiału na konflikt. Trudno odmówić racji prezydentowi, gdy mówi, że nie można arbitralnie oceniać, co jest językiem regionalnym, a co nie jest. Według dotychczasowych interpretacji naukowych, dialekt śląski jest odmianą polszczyzny, ale to wciąż dialekt, nie odrębny język” – wskazał prof. Jerzy Bralczyk na łamach portalu Wprost.pl.
Źródło: dorzeczy.pl, wprost.pl
WMa
Prezydent zdecydował co dalej z ustawą o „języku śląskim”. Nie wszyscy będą zadowoleni