8 grudnia 2022

Prof. Marek Kornat: Dogmat o Niepokalanym Poczęciu ma w Kościele bogatą historię

(Przedstawienie Niepokalanego Poczęcia na obrazie P. P. Rubensa w Prado (fragment). [Public domain], via Wikimedia Commons)

8 grudnia 1854 roku papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Wyznawcy innych wyznań i przeciwnicy wiary katolickiej atakują tę prawdę wiary, traktując to wydarzenie jako „widzimisię” błogosławionego Ojca Świętego. Jak jednak podkreśla w rozmowie z PCh24 TV prof. Marek Kornat, uroczyste potwierdzenie wolności Najświętszej Panny od grzechu pierworodnego nie było „osobistą fantazją Piusa XI”. Dogmat o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny ma w Kościele bogatą historię – wyjaśnia.

W rozmowie z Tomaszem Kolankiem na antenie PCh24 TV prof. Marek Kornat przypomniał, bogate dziedzictwo historyczne, które poprzedziło włączenie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w poczet nieomylnego nauczania Kościoła. Istnieje od czasów najdawniejszych wiara i pobożność, która zakłada, że Matka Najświętsza nie przyszła na świat tak jak każdy człowiek z brzemieniem grzechu pierworodnego, który dziedziczymy od Adama. Kościół tę prawdę przechowywał, ale nie było jej dogmatycznego sformułowania ­– podkreślił historyk. Dodał, że już od średniowiecza zaczęto nadawać jej coraz bardziej formalny status.

Pod koniec XV wieku papież Sykstus polecił stworzyć oficjum mszalne o Niepokalanym Poczęciu. Był to jeden z pierwszych oficjalnych ruchów Stolicy Apostolskiej w tym zakresie. Kolejne posunięcia papieży, które przywołuje profesor, były jeszcze bardziej doniosłe.

Wesprzyj nas już teraz!

Papież Aleksander VII w „Solicitudo rei ecclesiarum” stwierdza wyraźnie, że matka Boża została uwolniona dla zasług przyszłych Chrystusa Pana od grzechu pierworodnego. (…) Papież Klemens XI na cały Kościół rozciąga Święto Niepokalanego Poczęcia – wylicza gość cyklu „Od rewolucji francuskiej do rewolucji w Kościele”.

– Nie powinno umknąć naszej uwadze, że papież Paweł V, w początku XVII w. zakazuje kwestionowania wiary w Niepokalane Poczęcie, ale nie przewiduje za nie sankcji karnych. (…) Stwierdzenie w dokumentach urzędowych przez papieża Pawła V, że kwestionowanie dogmatu jest zabronione, jest bardzo istotne dla rozwoju wiary w ten dogmat­ – komentuje historyk.

Również Sobór Trydencki potwierdził prawdę o wolności Najświętszej Panny od grzechu pierworodnego.

Nadanie tej prawdzie wiary rangi dogmatu w dniu Święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny było więc zwieńczeniem długich dziejów jej obecności w świadomości Kościoła. Od momentu wydania bulli Ineffabilis Deus jest to dogmat i kto by go kwestionował, podlega (…) z automatu karze ekskomuniki – podsumowuje prof. Kornat.

Więcej w rozmowie:

Źródła: pch24.tv

FA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie