Już we wtorek Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczyna ostatni etap ekshumacji w kwaterze „Ł” – poinformował prof. Krzysztof Szwagrzyk. Jego ekipa spodziewa się odnaleźć szczątki kolejnych stu osób. Czy wśród nich będzie rotmistrz Witold Pilecki, gen. August Emil Fieldorf i płk Łukasz Ciepliński?
IPN zacznie prace we wtorek 18 kwietnia. – Spodziewamy się, że wykonamy plan, który sami przed sobą postawiliśmy, a to oznacza przeszukanie całego, niebadanego do tej pory obszaru więziennych pochówków z lat 1948-56 i – w co głęboko wierzę – odnalezienie szczątków jeszcze około stu ludzi, o których wiemy, że w tamtym okresie zostali zamordowani, straceni w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Zwłoki tych ludzi zostały następnie pogrzebane gdzieś na terenie kwatery „Ł”. Cmentarza Powązkowskiego – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk w rozmowie z Radiem Maryja.
Wesprzyj nas już teraz!
Prace ekshumacyjne nie będą należały do łatwych, ponieważ w kwaterze „Ł” przez lata – na grobach bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego – grzebano m.in. osoby zasłużone dla komunistycznej władzy. Na „Łączce” pracował także ciężki sprzęt, zatem szczątki bohaterów mogą być wciśnięte w ziemię. Być może były one też wywiezione w inne miejsca.
Jak zaznaczył prof. Szwagrzyk, to wszystko oznacza, że najprawdopodobniej przez najbliższe tygodnie eksperci nie będą odnajdywać szczątków „w pewnym układzie anatomicznym”. – Myślimy – są do tego podstawy, żeby tak sądzić – że będą to szczątki bardzo, bardzo zniszczone działaniami koparki, działaniami tych, którzy budowali te pomniki w latach 80. Mimo wszystko wierzę, że uda się odnaleźć i zidentyfikować szczątki naszych bohaterów, tych, których jeszcze nie odnaleźliśmy – dodał wiceprezes IPN.
Wiceprezes IPN nie ukrywał, że liczy na to, iż wśród odnalezionych będą m.in. rotmistrz Witold Pilecki, gen. August Emil Fieldorf i płk Łukasz Ciepliński. – Wierzę, że ich odnajdziemy. Wierzę, że ich zidentyfikujemy i będziemy mogli w jakiejś nieodległej przyszłości ujawnić ich nazwiska na konferencji identyfikacyjnej w Pałacu Prezydenckim – powiedział.
IPN chce także rozszerzyć prace ekshumacyjne o Kresy Rzeczypospolitej, w tym o tereny będące obecnie częścią Ukrainy czy Litwy, gdzie w „wyniku działań totalitaryzmu sowieckiego, niemieckiego, ale także z rąk UPA” ginęli polscy obywatele. Na razie prof. Szwagrzyk – dla dobra sprawy – nie ujawnił miejsc, w których prowadzane będą poszukiwania.
Źródło: radiomaryja.pl
MA