– Domagając się reparacji wojennych od Niemiec, prowadzimy politykę pamięci, oświecającą świat w tym, co stało się z Polską w czasie II wojny światowej – powiedział we wtorek na antenie Radia ZET prof. Wojciech Roszkowski.
Prof. Wojciech Roszkowski zapytany, czy Polsce należą się reparacje wojenne od Niemiec, odpowiedział: „oczywiście”. Dopytywany, czy jest do tego podstawa prawna przy zrzeczeniu się ich w PRL, stwierdził, że „to zrzeczenie ma bardzo słabą moc prawną”. – Ono nie jest zarejestrowane jako oficjalny dokument. To jakaś notatka – powiedział.
Pytany o fakt, że potem rządy niepodległej Polski potwierdzały zrzeczenie się reparacji, prof. Roszkowski powiedział: „Ano to trzeba by było pytać, dlaczego to robiły. I tu wchodzimy w bieżącą politykę”.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem Roszkowskiego Polska powinna starać się o reparacje „chociażby z jednego powodu”.
– Dlatego, że domagając się ich, prowadzimy politykę pamięci, oświecającą świat w tym, co stało się z Polską w czasie II wojny światowej. Bo na razie odpuściliśmy to i stajemy się współwinni. Jeżeli mówimy: nie jesteśmy współwinni, tylko powinno się nam zapłacić 6 bilionów złotych, to będą pytania – dlaczego. No to pokazujemy dlaczego – powiedział. (PAP)