13 września 2013

Sejmowe komisje edukacji i samorządu terytorialnego odrzuciły poselski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym stopień z religii nie mógłby być umieszczany na świadectwie szkolnym, ani wliczany do średniej ocen. Za odrzuceniem głosowało 27 posłów, 3 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosiły PO, PiS i Solidarna Polska. Lech Sprawka (PiS), który w imieniu swego klubu składał wniosek o odrzucenie projekty tłumaczył, że zapisy, które w nim umieszczono oraz uzasadnienie ich to absurd. Z kolei Marzena Wróbel (SP) nazwała projekt skandalicznym, uderzającym w konstytucyjne prawa i wolność obywateli. Jak podkreśliła posłanka, wejście w życie proponowanych przez SLD zmian „w istocie prowadzi do tego, że najbardziej dyskryminowani we własnym kraju będą katolicy”, gdyż uderzy w prawo rodziców do wychowania zgodnie ze swoimi przekonaniami. Kolejny wniosek składała Urszula Augustyn (PO), która tłumaczyła zebranym, że obecne regulacje w tej sprawie są wystarczające.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Projekt SLD omówił na posiedzeniu komisji Artur Ostrowski (SLD). Tłumaczył, że dotyka on „bardzo delikatnej materii, jaką jest umieszczanie oceny z religii na świadectwie szkolnym, które jest dokumentem państwowym”. Zgodnie z projektem, oceny z religii, ani z etyki nie byłyby umieszczane na świadectwie szkolnym, a ocena z tych przedmiotów nie byłaby wliczana do średniej ocen uzyskanej przez ucznia w wyniku klasyfikacji na koniec roku szkolnego. Oceny z religii miałyby być umieszczane na odrębnych świadectwach lub zaświadczeniach wystawianych przez instytucje kościelne. W projekcie znalazł się także zapis mówiący o tym, by lekcje religii lub etyki w publicznych przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach byłyby organizowane jedynie na życzenie rodziców, a w publicznych szkołach ponadgimnazjalnych wyłącznie na życzenie uczniów. Gdyby nowe prawo weszło w życie, minister edukacji musiałby wydać rozporządzenie z zapisem o konieczności organizowania zajęć z etyki i religii na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej.

 

Źródło: wiara.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram