27 października 2021

Projekt „Za życiem” na finiszu. Minister ujawnia szczegóły wsparcia matek chorych dzieci ocalonych od aborcji

(Fot. PCh24.pl)

Zapowiadany po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z ustawą zasadniczą tzw. aborcji eugenicznej, projekt wsparcia dla matek dzieci, u których na etapie prenatalnym zdiagnozowano chorobę, jest na ukończeniu. O szczegółach poinformował, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Projektowane rozwiązanie przewidują zmiany dotykających kwestii okołoporodowych. Wiceminister podkreślił, że nie w każdym województwie funkcjonują hospicja perinatalne, w których matki dzieci z wadami letalnymi mogą liczyć na wsparcie. To także kwestie finansowe oraz związane z opieką w szpitalu. Są to sprawy wymagające poprawy.

Dlatego w biurze pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych jest postulat, by szpital miał dla takich rodzin gotową ścieżkę. – Np. co w sytuacji, gdy rodzi się człowiek z dysfunkcją ruchu, słuchu? Rodzice muszą wiedzieć, że w ich mieście są organizacje oferujące konkretny rodzaj rehabilitacji. Gdy odwiedziłem ostatnio województwo podkarpackie, usłyszałem historię rodziców, którzy mieli poczucie totalnego porzucenia przez szpital. Zostali sami i zagubieni w systemie. I to jest rzecz, którą projektowana ustawa zmienia – zapewnił pełnomocnik rządu.

Wesprzyj nas już teraz!

Projekt zakłada też podwyższenie jednorazowego świadczenia wypłacanego przy porodzie, które dziś wynosi 4 tys. zł oraz usprawnienie polityki informacyjnej dla rodziców chorych dzieci. – Z jednej strony będzie możliwość samodzielnego pozyskania informacji ze strony internetowej, z drugiej – powstanie infolinia dająca możliwość skorzystania z rozmowy z asystentem, który poza odpowiadaniem na pytania techniczne będzie miał też przygotowanie psychologiczne. W jednym miejscu będzie wiedza z zakresu medycyny, prawa, dostępu do świadczeń, w jakim zakresie komu przysługuje, a także wsparcie psychologiczne – mówił Wdówik.

Zreformowany zostanie też urząd „asystenta rodziny”, który obecnie nie jest zbyt dobrze oceniany. W jego miejsce pojawić się ma „doradca rodziny”, a usługa ta zostanie przeprofilowana we współpracy z resortem edukacji (będzie miał przygotowanie na studniach podyplomowych). Będzie on specjalistą osadzonym w wiodących ośrodkach koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych, a kierować do niego będzie infolinia lub lekarza w szpitalu. – Będzie to człowiek, który poprowadzi rodzinę przez pierwsze lata życia dziecka do czasu wejścia w szkołę i w okresie szkolnym. Na razie myślimy o uruchomieniu doradców do wieku szkolnego. Doradca musi mieć też przygotowanie, by radzić sobie z traumą ludzi, którzy się do niego zgłoszą – zaznaczył wiceminister.

Zdaniem Wdówika projekt ustawy trafi do Sejmu w najdalej perspektywie dwóch miesięcy. Jak tłumaczył, procedura jest czasochłonna, bo w prace zaangażowanych jest wiele resortów i organizacji.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, rmf24.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram