13 września 2019

Promocja ekoideologii na Wall Street. Powstał pierwszy wegański fundusz inwestycyjny

(fot. Carlo Allegri / Reuters / FORUM)

Na nowojorskiej giełdzie zadebiutował pierwszy wegański fundusz inwestycyjny typu EFT, US Vegan Climate. Fundusz, za którym stoi firma Beyond Investing będzie inwestował w akcje spółek, które nie korzystają z produktów zwierzęcych i mających opinię przyjaznych środowisku.

 

W skład US Vegan Climate ETF będzie wchodziła m.in. firma Beyond Meat – amerykański producent bezmięsnych burgerów. Fundusz ma inwestować łącznie w 275 spółek, a wykluczy ze swej działalności te, które wykorzystują w swoich produktach części zwierząt. Dodatkowo w funduszu nie będzie miejsca dla branż takich jak obrona i wydobycie paliw kopalnianych, produkcja energii czy innych sektorów uznanych za szkodzące środowisku. US Vegan Climate EFT nie przyłoży też ręki do działalności spółek łamiących prawa człowieka.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Claire Smith, prezes Beyond Investing, w wywiadzie dla CNN Business określiła usuwane z orbity zainteresowań firmy jako „paskudne”. Tym samym na pomoc nie mogą liczyć m.in. takie spółki jak Exxon Mobil (USA), Amazon czy Berkshire Hathaway (marka Heinz). Z kolei w nowym funduszu największą wagę będą mieli giganci branż IT (Apple, Microsoft, Facebook) oraz JP Morgan i Cisco.

 

Na liście wegańskiego EFT znalazł się Tesla, która ma renomę przyjaznego środowisku producenta samochodów elektrycznych. Jednak jak wskazują wyniki badań Szwedzkiego Instytut Środowiska (IVL) przeprowadzonych na zlecenie szwedzkiego Ministerstwa Transportu, ślad węglowy jaki pozostawia produkcja baterii do samochodów elektrycznych zdecydowanie przekracza wieloletni okres użytkowania samochodu o napędzie spalinowym.

 

Problem akumulatorów litowo-jonowych to nie tylko zanieczyszczenie środowiska w procesie produkcji. Do ich wytworzenia potrzeba kobaltu, litu i niklu. Złoża tych pierwiastków znajdują się w głównej mierze w krajach trzeciego świata – Boliwia, Demokratyczna Republika Konga i Zambia, gdzie europejskie normy wydobycia i troski o środowisko są tematem marginalnym. Ogromne zapylenie, toksyczne opary, zatrucie rzek i zanieczyszczenie powietrza dotykają póki co lokalne społeczności, a z czasem przekładają się na problemy o charakterze globalnym.

 

Warto zadać pytanie czy w takim razie mamy do czynienia z rzeczywistą troską o planetę czy bardziej chodzi o wykorzystanie pewnej mody i kreowanych odgórnie społecznych trendów? Z wywierania presji na przedsiębiorstwa znane są wszelkiego rodzaju organizacje „prozwierzęce” i „ekologiczne”, których wątek znajdzie się w najnowszym filmie PCh24.pl „Mięsożerca. Wróg numer jeden”, którego produkcję możesz wesprzeć TUTAJ.

 

Źródło: rp.pl / moto.pl / interia.pl

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 45 402 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram