25 października 2023

Promocja LGBT, zabór suwerenności. Ordo Iuris ostrzega przed niebezpiecznym projektem UE!

(fot. pixabay.com)

Komitet Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przyjął 25 października sprawozdanie z projektem rezolucji PE dotyczącej zmiany traktatów unijnych. Wprowadzenie postulowanych rozwiązań umożliwi Unii promocję ideologii gender, wpływanie na treść programów szkolnych, a także narzucanie państwom rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, aborcji czy walki z dyskryminacją, ostrzegają prawnicy instytut Ordo Iuris. Ich ewentualne wejście w życie znacząco osłabiłoby suwerenność państw członkowskich i de facto oddałoby część kompetencji w ręce innych państw i unijnych urzędników, konkludują eksperci.

 W Komitecie Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFCO) odbyło się głosowanie nad sprawozdaniem proponującym zmiany w kluczowych unijnych traktatach. Chodzi o dokumenty poświęcone samej UE oraz jej funkcjonowaniu, informuje Ordo Iuris. Jak przypomina, autorami propozycji jest pięciu eurodeputowanych z Belgii oraz Niemiec: Guy Verhofstadt (frakcja Odnowić Europę), prof. Sven Simon (Europejska Partia Ludowa), Gabriele Bischoff (wiceszefowa frakcji Socjalistów i Demokratów), Daniel Freund (Zieloni) oraz Helmut Scholz (Lewica).

Pomysłodawcy zaproponowali w sumie 267 poprawek do traktatów unijnych. Zakres postulowanych zmian jest niezwykle szeroki – obejmuje m.in. poszerzenie kompetencji UE w dziedzinie polityki klimatycznej, energetyki, bezpieczeństwa, gospodarki czy polityki społecznej, modyfikację unijnych procedur legislacyjnych, wzmocnienie roli Trybunału Sprawiedliwości UE, korekty zasad prowadzenia unijnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i wiele innych.

Wesprzyj nas już teraz!

Propozycje zakładają m.in. usunięcie z unijnych traktatów wzmianek o „kobietach i mężczyznach”, i zastąpienie ich pojęciem „gender”. Unia zwiększyłaby także kompetencje w zakresie polityki zdrowotnej, co mogłoby prowadzić do wymuszenia na państwach akceptacji aborcji. Instytucje unijne miałaby też możliwość pośredniego wpływania na treść programów szkolnych.

Poszerzone zostałyby również kompetencje Komisji Europejskiej, która ma być przemianowana na „Europejską Egzekutywę”. Poprawki zakładają też możliwość łatwiejszego zawieszenia państwa w prawach członkowskich, ze względu na naruszenie „praworządności”, „demokracji”, „równości” czy „praw człowieka”. Pojęcia te są na tyle ogólne, że instytucje unijne mogą je swobodnie interpretować, co rodzi ryzyko represjonowania państw z przyczyn politycznych, pod pozorem ochrony „wartości unijnych”.

Głosowanie miało miejsce podczas dzisiejszego posiedzenia AFCO. Europosłowie głosowali nad poprawkami indywidualnie bądź w blokach. Sprawozdanie zostało przyjęte większością 19 głosów, przy 6 głosach sprzeciwu i jednym wstrzymującym się.

Dokument stanowi preludium procedury zmiany traktatów. Po jego przyjęciu, propozycjami poprawek będzie musiał się zająć Parlament Europejski. Dopiero decyzja Parlamentu Europejskiego formalnie zainicjuje procedurę zmiany traktatów przewidzianą w art. 48 Traktatu o UE. Sprawozdanie ma zostać poddane głosowaniu przez wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego podczas sesji plenarnej w dniach 20–23 listopada.

Każda zmiana traktatu wymaga zgody wszystkich państw członkowskich – ratyfikacji za zgodą parlamentów narodowych (w przypadku procedury zwykłej) lub jednomyślnej decyzji Rady Europejskiej (w przypadku tzw. procedury kładki). Jeśli Parlament Europejski zaakceptuje propozycje przedstawione w sprawozdaniu Komisji AFCO, trafią one do Rady Unii Europejskiej, a następnie do Rady Europejskiej, która będzie mogła zdecydować o zwołaniu w tej sprawie konwentu z udziałem przedstawicieli parlamentów narodowych, głów państw, szefów rządów, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Propozycje, które znalazły się w sprawozdaniu i już w listopadzie będą przedmiotem głosowania w Parlamencie Europejskim, mają charakter bezprecedensowy. Ich ewentualne wejście w życie znacząco osłabiłoby suwerenność państw członkowskich i de facto oddałoby część kompetencji w ręce innych państw i unijnych urzędników, alarmują eksperci Ordo Iuris. Jest to tym bardziej istotne, że przedmiotem zmian są nierzadko obszary kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania państwa, takie jak zdrowie, edukacja czy bezpieczeństwo, dodają. Jak ważna jest decyzyjność choćby w tej ostatniej kwestii, szczególną świadomość ma teraz Polska, za której wschodnią granicą toczy się od ponad roku konflikt zbrojny – wskazuje Instytut.

Ordo Iuris/ oprac. FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram