Rząd podjął kolejne działania mające na celu podanie jak największej grupie Polaków specyfiku przeciw Covid-19. Od środy, 9 czerwca, możliwe jest poddanie się procedurze tzw. szczepienia w aptekach. Minister Zdrowia opublikował stosowne rozporządzenie w Dzienniku Ustaw.
Zmienione rozporządzenie dotyczy dopuszczenia punktów aptecznych do akcji tzw. szczepień przeciw Covid-19. Według rozporządzenia zastrzyk można otrzymać w:
1) pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym – pod warunkiem zachowania innych funkcji pełnionych przez to pomieszczenie oraz niezakłócania czynności wykonywanych w innych pomieszczeniach apteki; poddający się procedurze wstrzyknięcia specyfiku przeciw Covid-19 musi mieć zapewnione bezpieczeństwo i intymność.
Wesprzyj nas już teraz!
2) izbie ekspedycyjnej – pod warunkiem „wydzielenia w niej obszaru gwarantującego bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności pacjentów”; gdy nie jest to możliwe należy wyznaczyć czas „przeznaczony wyłącznie do przeprowadzania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19”; nie może to się odbyć z naruszeniem zadań zgodnych z zasadniczym przeznaczeniem apteki.
Rozporządzenie wymienia też szczegółowo wyposażenie konieczne do tego żeby podanie medykamentu się odbyło. Lista obejmuje: stolik zabiegowy, zestawy do wykonywania iniekcji i opatrunków, środki odkażające i dezynfekcyjne, dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym, środki ochrony osobistej (fartuchy, maseczki, rękawice), pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki, pojemniki na zużyte strzykawki i igły oraz pojemniki na zakaźne materiały medyczne, roztwór do wstrzykiwania Adrenalinum oraz termometr bezdotykowy.
Ponadto rozporządzenie nakłada na aptekę obowiązek utylizacji tzw. odpadów medycznych poszczepiennych.
Źródło: dziennikustaw.gov.pl, polsatnews.pl
JSJK