2 marca 2021

Prymas Czech: społeczeństwo obojętne na najsłabszych jest skazane na upadek

(Fot. Alamy/Forum)

Byłbym bardzo ostrożny w postrzeganiu pandemii koronawirusa jako kary Bożej. Powinniśmy raczej zastanowić się nad swoimi uchybieniami i nad sensem własnego życia – powiedział kardynał Dominik Duka w obszernym wywiadzie na temat obecnego kryzysu. W przekonaniu hierarchy zbieramy dziś owoce tego, co zasiewaliśmy przez ostatnie lata, kiedy w imię korzyści materialnych zaniedbywaliśmy to, co w życiu jest najcenniejsze: naszych bliskich, rodziny, a także samego Boga.

 

 

Prymas Czech przypomniał, że społeczeństwo, które nie potrafi się zaopiekować najsłabszymi, jest skazane na upadek. I nie obowiązuje to jedynie w czasie pandemii. Przeraża nas wysoka liczba ofiar koronawirusa, ale nic nas nie obchodzi, że w Czechach tyle samo dzieci umarło w tym samym czasie na skutek tak zwanej aborcji, bo były niewygodne, rodzice nie chcieli ich przyjąć albo nie potrafili się zgodzić na skromniejszy styl życia – zauważył.

Arcybiskup Pragi podkreślił, że „pandemia koronawirusa” ponownie przypomniała nam o znaczeniu rodziny. Pokolenia, które używały życia bez rodzinnych zobowiązań, nagle zrozumiały, że są same, że nie mają nikogo, kto by zadbał o ich los, kto by ich odwiedził i był przy nich w ostatnich chwilach życia, a także z godnością pochował. Ci ludzie musieli doświadczyć strasznych duchowych męczarni, bo zobaczyli, dokąd ich doprowadziło to życie bez zobowiązań. Dla nas miałoby to być ostrzeżeniem. Nie wierzmy fałszywym prorokom, którzy uważają rodzinę za przeżytek i chcą ją zastąpić czymś bardziej nowoczesnym – zaapelował.

Kardynał Duka zauważył, iż dobrze o tym wiedzą dzieci, które instynktownie wyczuwają swe miejsce w rodzinie, pragną kochających rodziców, ojca i matki, a nie jakichś konstrukcji, która ma im rodzinę zastąpić. Nie bez przyczyny Papież Franciszek mówił o ideologii gender jako o współczesnej formie wykorzystywania człowieka, o niszczeniu w nim obrazu Boga, a jej szkodliwość porównuje do broni nuklearnej – przypomniał prymas Czech w wywiadzie dla portalu Christnet.

Hierarcha uważa, że COVID-19 to najpoważniejsza epidemia od II wojny światowej. Nie jest jednak pewny, czy jest to największy kryzys w tej epoce. Jest to na pewno trudna sytuacja, ale chrześcijanie powinni wytrwać w wierze i nadziei, że Pan Bóg nas nie opuści. Kard. Duka przypomniał, że tylko z Bogiem można stawić czoło cierpieniu, wyprowadzić dobro ze zła, które nas spotyka.

 

 

Źródło: vaticannews.va / KAI

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie