W tym roku w uroczystość Wszystkich Świętych w wielu polskich diecezjach nie odbędą się Msze Święte i procesje na cmentarzach. Z powodu tzw. pandemii koronawirusa część biskupów wydała dekrety, aby 1 listopada liturgie sprawowano w kościołach. Biskupi namawiają również wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy.
Abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i abp Wojciech Polak – prymas Polski wezwali wiernych do „indywidualnego nawiedzania cmentarzy”. Hierarchowie wezwali kapłanów do odwołania Mszy Świętych i procesji na cmentarzach w uroczystość Wszystkich Świętych.
Wesprzyj nas już teraz!
W wydanym w tej sprawie komunikacie prymas poprosił, aby „w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych” wszelkie obchody odbywające się w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach celebrować w kościołach. Poprosi także „o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc”.
Taką samą decyzję podjął kard. Kazimierza Nycz, który ogłosił, że w archidiecezji warszawskiej 1 listopada nie będzie tradycyjnych procesji m.in. na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej czy Cmentarzu Wawrzyszewskim. Natomiast „modlitwa w intencji zmarłych będzie zanoszona do Boga podczas nabożeństw w świątyniach”.
W komunikacie kurii diecezjalnej włocławskiej w uroczystość Wszystkich Świętych odwołano na cmentarzach Msze św. polowe, nabożeństwa i procesje. „Ich celebrację należy przenieść do kościołów”, napisano. Podkreślono, że „Msze w tym dniu powinny zostać odprawione w kościołach parafialnych według porządku niedzielnego, z uwzględnieniem możliwości sprawowania ich na tych cmentarzach, na których znajdują się kościoły lub kaplice, zgodnie z nałożonymi przez władze limitami liczby uczestników zgromadzeń religijnych – jedna osoba na 7 m kw”.
Zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku w dniach od 1 do 30 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia.
Warunkiem jest nawiedzenie cmentarza lub kościoła oraz wypełnienie zwykłych warunków, tj. przystąpienie do Komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw: Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz jakąkolwiek modlitwę w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.
Ponadto na mocy watykańskiego dekretu osoby starsze, chore oraz pozostałe, które nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu restrykcji nałożonych przez władze w ich miejscach pobytu – mogą uzyskać odpust zupełny na drodze duchowej łączności ze wspólnotą wiernych i modlitwy za zmarłych.
Źródło: rmf24.pl
TK